Správy Rôzne

Záchranári v pohotovosti: Pre kolapsy z tepla zasahovali počas stredy v 80 prípadoch

Vysoké teploty sužujú celú Európu a nevyhli sa ani krajine pod Tatrami. Záchranári majú plné ruky práce pri pomoci desiatkam ľudí denne.

Ilustračný obrázok k článku Záchranári v pohotovosti: Pre kolapsy z tepla zasahovali počas stredy v 80 prípadoch
Zdroj: TASR

Zdravotnícki záchranári pre kolapsový stav z vysokého tepla pomáhali počas stredy (1.8) 80 ľuďom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Záchranári mali najviac výjazdov ku kolapsom z tepla v Prešovskom kraji (15). Len v troch prípadoch museli zasiahnuť v Nitrianskom kraji. „V Trenčianskom kraji skolabovalo 13 osôb, v Košickom kraji a Banskobystrickom zhodne 12 pacientov. V Trnavskom a Žilinskom kraji potrebovalo pomoc záchranárov opäť zhodne deväť pacientov a v Bratislavskom kraji presne sedem,“ spresnila Krčová.

Na centrálnych oddeleniach Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) stihli lekári počas prvých dvoch dní tohto týždňa ošetriť približne 80 pacientov. „Pacienti boli najmä dehydrovaní a prehriati,“ pre TASR to uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.

V Národnom ústave detských chorôb v Bratislave podľa jeho hovorkyne Dany Kamenickej v priebehu tohto týždňa lekári neošetrovali žiadne dieťa v súvislosti s vysokými teplotami.

Naďalej platí, že počas horúcich dní je dôležité dodržiavať pitný režim, ideálne je piť čistú vodu, prípadne vodou riedené ovocné alebo zeleninové šťavy. Kávu je lepšie piť s mierou a alkoholu je vhodnejšie sa vyhnúť. Odborníci zdôrazňujú, že počas horúcich dní by sa ľudský organizmus nemal medzi 11. až 15. hodinou zbytočne vystavovať slnečným lúčom. Pri pobyte na slnku je dôležitá pokrývka hlavy.

K najohrozenejším skupinám, ktoré môžu potrápiť horúčavy, patria deti, ktorých organizmus sa prehrieva niekoľkonásobne rýchlejšie ako v prípade dospelého. „Dôležitá je prevencia. Náchylnejší na zdravotné ťažkosti spôsobené vysokými teplotami sú aj seniori, ktorí zabúdajú piť a dochádza u nich k dehydratácii, ako aj pacienti s chronickými ochoreniami,“ dodala hovorkyňa záchranárov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM