Ilustračný obrázok k článku Začiatok schôdze k odvolávaniu Matoviča sa toľko odkladal, až opozícia odišla
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Začiatok schôdze k odvolávaniu Matoviča sa toľko odkladal, až opozícia odišla

Začiatok mimoriadnej schôdze k odvolávaniu Igora Matoviča (OĽANO) z kresla ministra financií sa viackrát odkladal.

Aktualizované Politika
Aktualizované Politika

Začiatok schôdze k odvolávaniu Matoviča sa toľko odkladal, až opozícia odišla

Začiatok mimoriadnej schôdze k odvolávaniu Igora Matoviča (OĽANO) z kresla ministra financií sa viackrát odkladal.

Ilustračný obrázok k článku Začiatok schôdze k odvolávaniu Matoviča sa toľko odkladal, až opozícia odišla
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Sálu napokon opustili poslanci Smeru-SD aj viacerí nezaradení. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) následne otvoril 34. schôdzu po viac ako hodinovom čakaní. Prítomných bolo len 66 poslancov, vyhlásil preto ďalšiu prestávku.

Odvolávanie Matoviča z postu ministra iniciovali opoziční nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, podporil to aj Smer-SD a ďalší nezaradení poslanci.

Grendel preložil mimoriadnu schôdzu na odvolávanie Igora Matoviča na stredu 12:00. Národná rada po odchode opozície znovu nebola uznášaniaschopná, v sále bolo len 53 poslancov. Koaličné kluby ich pritom majú vyše 90.

Búchanie po stole

V sále bolo aj hlučno. Poslanec Miroslav Suja z ĽSNS začal najprv búchať rukou po stole, k nemu sa pridali aj opoziční poslanci zo Smeru. Tlieskaním „zvolávali“ začiatok mimoriadnej schôdze o odvolávaní Igora Matoviča.

Matovič podľa navrhovateľov nesie zodpovednosť za právny rozvrat štátu a jeho inštitúcií, nakladanie s financiami v čase plošného testovania a nakupovania vakcíny Sputnik, či konflikt vo vláde s koaličným partnerom Richardom Sulíkom (SaS).

Minister podľa nich nesie politickú zodpovednosť aj za „nepripravenosť vlády na tretiu vlnu pandémie“. Skonštatovali, že vláda nezvláda ani ekonomickú a fiškálnu oblasť boja s koronakrízou.

Technické chyby?

Začiatok mimoriadnej schôdze sa presúval pre technické problémy podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽANO), ktorý viedol schôdzu. Novinárom to povedal šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že poslanci hnutia boli pripravení rokovať.

„Chcem sa ospravedlniť, predsedajúci Gábor Grendel mal nejaké technické problémy. My sme boli k dispozícii, boli sme ochotní rokovať, ale kolegovia Pellegrini a Fico sa už pravdepodobne nevedeli dočkať nejakej oslavy menín, takže utekali. My sme k dispozícii, boli sme pripravení rokovať,“ skonštatoval Šipoš.

Ak by opozícia vydržala, schôdza by sa podľa neho uskutočnila. Dodal, že poslanci OĽANO boli pripravení rokovať aj v noci. Šipoš nevedel o tom, že by Matovič odmietol ísť na zasadnutie poslaneckého klubu SaS.

„Nemám túto informáciu. Viem, že bol pripravený rokovať v parlamente, byť na schôdzi,“ skonštatoval. SaS avizovala, že chce ešte o svojom postupe pri hlasovaní diskutovať aj so samotným ministrom, ktorého zavolali na klub.

Divadlo opozície

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) skonštatoval, že v parlamente bol celý klub OĽANO. Kritizoval, že v pléne chýbali poslanci opozície. „Keby boli prítomní, tak by prebiehala schôdza. Ukázali, že z toho robia divadlo,“ uviedol Naď. Minister financií podľa jeho slov čakal na hlasovanie.

„Netuším čo sa deje. Pokračujeme zajtra, je to niečo, s čím som sa za celú svoju kariéru nestretla,“ povedala novinárom predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

Foto: archív, TASR

Čo je aktuálne v domácej politike?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín