Správy Zo Slovenska

Zasnežené a biele Slovensko: Ktoré regióny budú mať problém? + MAPA VÝSTRAH

Mnohé oblasti Slovenska sa zobudia do bieleho a zasneženého rána. Na cestách treba počítať s dopravnými komplikáciami.

Ilustračný obrázok k článku Zasnežené a biele Slovensko: Ktoré regióny budú mať problém? + MAPA VÝSTRAH
Zdroj: TASR

Tlaková níž Bianca na naše územie prinesie vlnu výrazného sneženia. To sa nad naše územie nasunie už krátko po polnoci. Na západe sa v mnohých oblastiach snehu nedočkajú.

Poriadna nádielka snehu

„Teploty sa budú pohybovať nad bodom mrazu a snehové zrážky sa tak budú objavovať až od výšky 300 m n.m. Na západe sa tak nového snehu dočkajú len v oblasti Malých Karpát a vo vyšších oblastiach Myjavska,“ informuje iMeteo.sk.

Vo zvyšných oblastiach Slovenska s výnimkou krajného juhovýchodu však bude situácia iná. Teploty sa budú pohybovať pod bodom mrazu a sneženie, ktoré skoro ráno dorazí začne vytvárať snehovú pokrývku. Tá sa vytvorí predovšetkým na strednom a východnom Slovensku.

Najviac snehu sa očakáva na severnom Slovensku, kde by v nižších polohách malo napadnúť od 5 do 10 cm nového snehu a v oblasti hôr až okolo 15 cm.

Vo zvyšných oblastiach nášho územia sa očakáva do 5 cm nového snehu, v oblasti hôr až do 10 cm nového snehu. Už ráno sa tak pripravte na dopravné komplikácie, ktoré budú najhoršie predovšetkým na horských priechodoch, kde napadne najviac snehu. Sneženie by malo na našom území ustávať zajtra popoludní.

Platia výstrahy

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal viacero výstrah prvého stupňa v súvislosti s vetrom, snežením, poľadovicou, vetrom na horách a snehovými jazykmi a závejmi. SHMÚ o tom informoval na svojej webovej stránke.

Meteorológovia upozorňujú na tvorbu poľadovice, ktorá sa vyskytne po celom Slovensku v piatok (28. 2.) od polnoci do 10.00 h ráno a v niektorých okresoch až do 18.00 h.

„Poľadovica predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity v rámci dopravy, pohybu osôb či infraštruktúry,“ uviedol SHMÚ.

Na západnom a severozápadnom Slovensku v noci zo štvrtka na piatok môžu občania SR očakávať výskyt vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 65 – 85 kilometrov za hodinu.

Snehové jazyky a záveje môžu očakávať okresy na severnom a severovýchodnom Slovensku a vietor na horách, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 110 – 135 kilometrov za hodinu, môžu očakávať okresy na severnom a strednom Slovensku.

Zdroj: SHMÚ
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM