Zavládne na Slovensku PANIKA a obavy? Odborníci predpokladajú INVÁZIU komárov!
Okrem nálezu invázneho druhu komára Aedes japonicus japonicus z roku 2019 na Slovensku vedci z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) zatiaľ iný nový druh nezaznamenali.
V krátkom čase však predpokladajú prienik inváznych druhov Aedes albopictus a Aedes koreicus, ktoré sa už ako ustálené populácie nachádzajú v Maďarsku a Rakúsku. Pre TASR to uviedla Viktória Čabanová z Virologického ústav BMC SAV.
Druhy komárov
Aedes japonicus japonicus bol zaznamenaný na Slovensku aj v roku 2022, vytvára si už u nás stabilné populácie. „V rámci inváznych druhov patrí k menej nebezpečným, ale taktiež vie prenášať rôzne patogény. Preto jeho výskyt tvorí riziko pre zdravie zvierat a ľudí,“ poznamenala Čabanová.
Rod Aedes má podľa Čabanovej pomerne veľký počet druhov s rôznymi ekologickými nárokmi. „Naše bežné druhy z tohto rodu poznáme prevažne ako záplavové komáre, ktorých vajíčka sa roky nachádzajú v suchej pôde, až kým ich nezaplaví voda z prívalových dažďov alebo záplav. Takéto rezistentné vajíčka voči vysychaniu majú aj invázne druhy. Práve vďaka nim boli dovezené v pneumatikách do celého sveta,“ vysvetlila.
Rozdielom však podľa nej je, že invázne druhy prirodzene kladú vajíčka do dutín stromov alebo skalných štrbín.
„V nových oblastiach takéto liahniská nahrádzajú rôzne nádoby, kvetináče, často aj odpadky a napríklad aj vrchnáčiky od plastových fliaš. Často žijú v tesnej blízkosti človeka, niektoré druhy aj vo vysoko zastavaných oblastiach mesta,“ informovala.
Celú Bratislavu zasiahla SMUTNÁ správa: Vo veku 64 rokov zomrel OBĽÚBENÝ starosta
Slováci, majte sa na POZORE: Výstraha pred prudkými BÚRKAMI, vetriskom a krúpami!
Monitorujú komárov
BMC SAV monitorovalo invázne komáre v rámci projektu Aedes Invasive Mosquitoes. Cieľom medzinárodnej skupiny bolo harmonizovať metodiku pre monitoring inváznych komárov.
„Ovipozičné nádoby – tmavé nádoby naplnené vodou, ktoré pripomínajú dutiny stromov ako prirodzené liahnisko pre invázne komáre, sa ukázali byť najlepšou metódou. V takýchto nádobách sa potom v dvojtýždňových intervaloch kontroluje výskyt vajíčok alebo lariev, ktoré sú neskôr v laboratóriu identifikované do druhov. Práve touto metodikou sa nám podarilo zachytiť nový druh komára na Slovensku,“ vysvetlila vedkyňa.
Ako doplnila, momentálne je pre nich najväčšou výzvou zaradiť monitoring inváznych komárov do programov pre ochranu zdravia ľudí a zvierat na Slovensku.
„Nemáme však žiadnu odozvu od kompetentných orgánov. Vedecká inštitúcia ako BMC SAV totiž realizuje monitoring v rámci vedeckých projektov a spoluprác. Ak sa však projekty skončia, nemá finančné zdroje, aby mohla ďalej takéto aktivity realizovať. Ak štát neprevezme zodpovednosť za ďalší monitoring inváznych druhov, hrozí, že na Slovensku nebude prebiehať,“ uzavrela.
FOTO: ilustračné
Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.