Správy Zo zahraničia

Zelenská varuje svet: Vojna nemusí zostať len na Ukrajine, Rusi pôjdu ĎALEJ

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská sa prihovorila svetovým lídrom. Ruskú agresiu podľa nej netreba podceňovať.

Ilustračný obrázok k článku Zelenská varuje svet: Vojna nemusí zostať len na Ukrajine, Rusi pôjdu ĎALEJ
Zdroj: TASR/AP

Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská v utorkovom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose varovala svetových lídrov, že Rusko by sa mohlo pokúsiť rozšíriť vojnu vedenú voči Ukrajine aj do iných krajín. TASR informuje na základe správ staníc CNN a Sky News.

Kríza globálneho rozsahu?

„Sme svedkami kolapsu sveta v podobe, v akej ho poznáme, ako sme naň zvyknutí alebo po akom túžime,“ vyhlásila v Davose manželka Volodymyra Zelenského.

„Ruská agresia sa pôvodne nemala obmedziť len na ukrajinské hranice,“ upozornila Zelenská. „Táto vojna by sa mohla rozšíriť…, ak agresor neprehrá,“ dodala.

Medzinárodné spoločenstvo by sa podľa nej malo usilovať o to, aby svet v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine naplno nezachvátila kríza globálneho rozsahu.

Útok na Dnipro

Zelenská sa vyjadrila aj k sobotnému ruskému útoku na mesto Dnipro, pri ktorom raketa zasiahla obytný dom a zomrelo najmenej 44 osôb.

„Títo obyčajní ľudia, ktorí boli v sobotu doma – to je pre Rusko postačujúci dôvod na zabíjanie,“ povedala Zelenská s odkazom na obyvateľov bytovky. Podotkla tiež, že raketa, ktorá dopadla na budovu v Dnipre, bola pôvodne vyvinutá na ničenie lietadlových lodí a Rusko ju namiesto toho použilo proti ukrajinskej civilnej infraštruktúre.

Jadrová hrozba

V súvislosti s obavami z možnej jadrovej katastrofy na Ukrajine Zelenská povedala, že si „nemôžeme dovoliť, aby došlo k novému Černobyľu“.

„Nechceme, aby sa deti niekde vo svete museli učiť, ako sa chrániť pred chorobou z radiácie,“ uviedla s odkazom na krízu okolo Ruskom okupovanej záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú už opakovane zasiahli strely odpálené počas bojov medzi ruskými a ukrajinskými silami. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) sa už niekoľko mesiacov snaží o to, aby bola v okolí elektrárne vytvorená bezpečná zóna.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM