Zo Slovenska

Zelenskyj vyzval cudzincov do armády, Žilinka prízvukuje: Slováci, je to TRESTNÉ!

Služba v cudzom vojsku bez povolenia, ako aj aktívna alebo pasívna účasť na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny počas vojny na území iného štátu sú trestné.

Ilustračný obrázok k článku Zelenskyj vyzval cudzincov do armády, Žilinka prízvukuje: Slováci, je to TRESTNÉ!
Zdroj: Facebook.com/Maroš Žilinka - generálny prokurátor SR , TASR/AP

Generálny prokurátor Maroš Žilinka na to upozornil na sociálnej sieti v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom. Odkázal pritom na príslušné ustanovenia Trestného zákona.

Za službu v cudzom vojsku bez povolenia hrozí podľa zákona dva až osem rokov odňatia slobody. Počas vojnového stavu alebo vojny sa možný trest zvyšuje na päť až desať rokov väzenia.

Trestný čin

Trestným činom je tiež účasť na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu. „Kto sa počas vojny na území iného štátu aktívne podieľa na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až osem rokov,“ uvádza sa v zákone.

Rovnaký trest hrozí aj za podnecovanie k účasti, žiadanie o účasť niekoho iného, poskytovanie a prijímanie metód alebo techník na výrobu alebo použitie výbušnín, strelných či iných zbraní či nebezpečných látok určených na vedenie boja danej skupiny alebo poskytovanie financií či inej podpory bojovej skupine.

Ako priblížil Žilinka, za organizovanú ozbrojenú skupinu možno považovať zoskupenie osôb organizované obdobne ako armáda, ktoré však nie je regulárnou armádou príslušného štátu.

Čo sa rozumie pod vojnou?

Vojnou sa rozumie medzinárodný ozbrojený konflikt alebo zdĺhavý ozbrojený konflikt na území štátu medzi vládnymi orgánmi a organizovanými ozbrojenými skupinami alebo medzi takýmito skupinami navzájom s výnimkou vnútorných nepokojov a napätí, ako sú vzbury, izolované a ojedinelé akty násilia alebo iné akty podobnej povahy, pripomenul generálny prokurátor.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu (27.2.) prostredníctvom sociálnych médií vyzval „všetkých, ktorí sa chcú pridať k obrane Ukrajiny, Európy a sveta“, aby prišli bojovať po boku Ukrajincov, informovala na webe stanica BBC. Vo vyhlásení bolo uvedené, že cudzinci môžu podľa ukrajinskej legislatívy vstúpiť do jednotiek územnej obrany ukrajinskej armády, pričom vzniká samostatná divízia nazvaná „medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny“.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM