Webnoviny - Svet

Zlatých Američanov motivovalo, že im neverili

WEBNOVINY.SK

Víťazný tím USA Foto: AP Photo/Burhan Ozbilici ISTANBUL 13. septembra (WEBNOVINY) – Keď Kevin Durant 42 sekúnd pred koncom finálového súboja s Tureckom schádzal z palubovky, tréner Mike Krzyzewski ho objal a vyslovil typické americké „Good Job“.

Američania doviedli svoju zlatú misiu na svetovom šampionáte basketbalistov v Turecku do víťazného konca a v túžbe po prvom titule po 16-ročnom pôste ich nezastavili ani nabudení domáci hráči. Zápas sa skončil 81:64 a práve Durant v ňom exceloval: s 28 bodmi bol najlepším strelcom tímu USA nielen vo finále, ale aj na celom šampionáte. „Pre nás bola len jediná možnosť na týchto majstrovstvách sveta – prísť sem a získať zlato. Nič iné neprichádzalo do úvahy,“ povedal Durant už ovenčený zlatou medailou.

Vyjadrenie ešte len 21-ročného krídelníka tímu Oklahoma City Thunder možno vyznieva veľkohubo, ale americký tím bez najväčších superhviezd NBA nemal pred začiatkom šampionátu doma na ružiach ustlané. Podľa samotných hráčov im ľudia neverili a označovali ich za „béčka“. „Myslím si, že práve táto skutočnosť nás nakopla a bola pre nás motiváciou navyše. Je to skvelý pocit dokázať ľuďom, že sa mýlili a že sme naozaj dobrí,“ pripomenul Durant.

Američania potvrdili pozíciu druhého najúspešnejšieho tímu histórie a suverénne najúspešnejšej reprezentácie existujúceho štátu. Na šestnástom svetovom šampionáte sa tešili z jedenástej medaily, z toho štvrtej zlatej. S bilanciou 4 – 3 – 4 sa priblížili k bývalej Juhoslávii, ktorá figuruje na čele poradia krajín s náskokom už len jedinej zlatej medaily. V celkovom počte vzácnych kovov už Američania vedú. Zlatá medaila z Istanbulu má špeciálnu príchuť aj pre trénera Mika Krzyzewského, ktorý sa po dvoch bronzových vystúpeniach konečne dočkal s americkým výberom na majstrovstvách sveta najcennejšieho kovu. Krzyzewski nerád spomína najmä na Japonsko spred štyroch rokov, keď jeho mužstvo s viacerými mladými hviezdami Carmelom Anthonym, Dwyanom Wadom či LeBronom Jamesom šokujúco podľahlo v semifinále Grékom.

„Vyhrali sme svetový šampionát po 16 rokoch a pre krajinu, ktorá má taký rešpekt v basketbalovom svete, už bolo načase. Mali sme tu mladé družstvo, ktoré veľmi túžilo vyhrávať a na palubovke to aj dokazovalo. Zisk tohto titulu pre nás všetkých vrátane mňa znamená veľmi veľa,“ komentoval 63-ročný Krzyzewski, ktorý toho s basketbalom aj na reprezentačnej úrovni preskákal veľa. V roku 1992 bol asistentom Chucka Dalyho pri prvom a podľa mnohých jedinom americkom „Dream Teame“, ktorý triumfoval na OH v Barcelone. Olympijské zlato získal už aj ako hlavný kouč pred dvoma rokmi v Pekingu, na MS mal však doteraz na konte len dva bronzy z MS 1990 a 2006. Zo zlatého pekinského tímu Krzyzewski nemal v Istanbule ani jedného hráča.

Aj preto sa možno Američanom až tak neverilo ako častokrát v minulosti. „Odvšadiaľ sme počúvali, že máme nízky výškový priemer, že nemáme v tíme poriadnych pivotov, ktorí by si vedeli urobiť priestor pod košom. Ľudia nám predpovedali, že dôležité zóny určené pre pivotov nebudú pod našou kontrolou, a preto budeme prehrávať. Nič také sa však nestalo. Zahrali sme výborne vo vnútri aj na obvode a ukázali veľký charakter,“ chválil prejav amerického tímu krídelník Lamar Odom z Los Angeles Lakers, ktorý v tíme tak trochu suploval úlohy klasických centrov. Vo finále to potvrdil na 100 percent, keď k 15 bodom pridal aj 11 doskočených lôpt.

Strieborní Turci už druhýkrát prekvapili basketbalový svet v domácom prostredí. Pred deviatimi rokmi na európskom šampionáte dokráčali až do finále a teraz si pred očami 15 000 fanatických prívržencov v Sinan Erdem Dome počínali v podobnom duchu a vybojovali historické striebro z MS. Na šampionáte zaváhali až vo finále s Američanmi, hoci k semifinálovému triumfu nad Srbmi im pomohla v závere aj dávka šťastia (83:82). Ak by vo finále zdolali Američanov, stali by sa len štvrtým tímom v histórii, ktorý výhodu domáceho prostredia premenil na zisk titulu.

Naposledy sa to podarilo hráčom bývalej Juhoslávie v roku 1970. „Sme hrdí a šťastní. Azda nikto nečakal, že sa dostaneme až do finále. Tam sme však prehrali s reálne lepším mužstvom,“ priznal jeden z vodcov tureckého tímu a jeho kapitán Hedo Türkoglu. Vo finále so 16 bodmi najlepší strelec svojho tímu osobitne zložil poklonu trénerovi Bogdanovi Tanjevičovi. „Je to najmä jeho zásluha, že sme to dotiahli tak ďaleko.“ Po skončení majstrovstiev sveta tradične vyhlásili najužitočnejšieho hráča, tzv. MVP turnaja, ktorým sa stal Kevin Durant.

Rovnako zverejnili aj hviezdnu päťku šampionátu, v ktorej majú zastúpenie hráči z piatich rôznych krajín. V tíme All Star sa okrem Američana Kevina Duranta a Turka Heda Türkogla našlo miesto aj pre argentínskeho pivota Luisa Scolu, litovského krídelníka Linasa Kleizu a srbského rozohrávača Miloša Teodosiča. Najlepším strelcom sa stal Scola s priemerom 27,1 bodu na zápas. Ťien-lien Ji z Číny bol najlepším v doskokoch (10,2) a Argentínčan Pablo Prigioni mal v priemere najviac asistencií (6,4).

Konečné poradie 16. MS v basketbale mužov v Turecku: 1. USA, 2. Turecko, 3. Litva, 4. Srbsko, 5. Argentína, 6. Španielsko, 7. Rusko, 8. Slovinsko, 9. Brazília, 10. Austrália, 11. Grécko, 12. Nový Zéland, 13. Francúzsko, 14. Chorvátsko, 15. Angola, 16. Čína

Prehľad majstrov sveta v basketbale mužov (1950 – 2010):

1950 Argentína 1954 USA 1959 Brazília 1963 Brazília 1967 Sovietsky zväz 1970 Juhoslávia 1974 Sovietsky zväz 1978 Juhoslávia 1982 Sovietsky zväz 1986 USA 1990 Juhoslávia 1994 USA 1998 Juhoslávia 2002 Juhoslávia 2006 Španielsko 2010 USA

Historická tabuľka najúspešnejších tímov na MS v basketbale mužov (1950 – 2010):

  1. Juhoslávia 5 3 2 spolu 10* medailí
  2. USA 4 3 4 11
  3. Sovietsky zväz 3 3 2 8**
  4. Brazília 2 2 2 6
  5. Argentína 1 1 0 2
  6. Španielsko 1 0 0 1
  7. Rusko 0 2 0 2
  8. Grécko 0 1 0 1
  9. Turecko 0 1 0 1
  10. Čile 0 0 2 2

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM