Magazín

ZNÁMI speváci a politici oslavujú v jeden deň: Jubilantkou je Dara Rolins, ktorá má 50-ku!

Deň po Mikuláši oslavujú svoje narodeniny viaceré známe tváre zo Slovenska. Životné jubileum a polstoročnicu má 7. decembra najpopulárnejšia detská spevácka hviezdička v Československu Dara Rolins.

Ilustračný obrázok k článku ZNÁMI speváci a politici oslavujú v jeden deň: Jubilantkou je Dara Rolins, ktorá má 50-ku!
Zdroj: Facebook.com/Iveta Radičová , Facebook.com/Pavol Hammel , TASR/Jaroslav Novák , Facebook.com/Dara Rolins

Dara Rolins

Na hudobnej scéne sa Dara Rolins pohybuje už štyridsať rokov a z hviezdičky sa vypracovala na poprednú spevácku hviezdu. Speváčka oslávi v stredu 7. decembra 50. narodeniny.

Darina Rolincová (rodným menom Darina Gambošová) sa narodila 7. decembra 1972 v Bratislave. So spevom začínala v detských speváckych zboroch, na ľudovej škole umenia študovala hru na klavír. Jej hudobná kariéra začala už v deviatich rokoch, keď ju obsadili do televízneho muzikálu Zázračný autobus (1981).

Už na konci 70. rokov začala spoluprácu so skupinou Panoráma, v polovici 80. rokov potom účinkovala so skupinami Pop-kodex a YPS.

V roku 1983 vyšla v slovenskom Opuse jej prvá LP platňa Keby som bola princezná Arabela, jedným z prvých hitov bola pieseň Až raz budem učiteľkou.

Detská interpretka

Od roku 1985 vystupovala s orchestrom Ladislava Štaidla v programoch Karla Gotta a vďaka tomuto vystupovaniu sa stala najznámejšou detskou interpretkou v Československu.

V roku 1986 jej v českom Supraphone vyšla LP platňa Darinka a v roku 1988 LP platňa Čo o mne vieš. Postupne sa hitmi stali jej pesničky Anjelik môj, Ak náhodou, Arabela, Bez veľkej slávy, Čo o mne vieš, Moje druhé ja a hlavne duet s Karlom Gottom Zvonky štěstí.

Tento hit bodoval v nemeckej verzii pod názvom Fang das Licht v rakúskom aj nemeckom rebríčku.

V roku 1988 sa so sestrou Janou presťahovala do Prahy a 18. marca 2000, pod novým menom Dara Rolins, premiérovala nový program.

Bola porotkyňou v tretej sérii Slovensko hľadá Superstar aj členkou poroty v premiérovej Českej a Slovenskej Superstar. V roku 2006 vydala album D1 a marci 2008 remixový album D2. Dcéra Laura sa jej narodila 25. marca 2008, otcom je Matěj Homola, spevák a gitarista skupiny Wohnout.

Posledný novembrový deň roku 2009 jej vyšiel vianočný album s názvom Šťastné Vianoce a v septembri 2011 štúdiový album s názvom Stereo.

V júni 2016 vydala štúdiový album ETC. Z albumu Stereo boli hitmi piesne Naskoč a leť, Nebo, peklo, raj s Tomim Popovičom, Ďaleko mi neuleť, v ďalších rokoch potom skladby Zmena má prísť, Chcem znamenie či Všetko alebo nič.

V septembri tohto roka vydala diár, ktorým každý rok určuje trendy v obliekaní aj v životnom štýle, najnovší Rok podľa Dary 2023 je už jej siedmym diárom. Megakoncertom Dara Rolins 50 oslávi abrahámoviny 28. januára v pražskej O2 Aréne.

Hammel, Radičová a Blaha

V rovnaký deň ako Dara Rolins oslavuje aj hudobník a spevák Pavol Hammel, ktorý sa narodil v roku 1948 v Bratislave. Hammel bol zakladajúci člen a neskôr aj líder legendárnej skupiny Prúdy.

7. decembra 1956 sa v Bratislave narodila sociologička, politička a bývalá predsedníčka vlády Slovenskej republiky (SR) v rokoch 2010–2012 Iveta Radičová. Zo slovenských politikov oslavuje aj Ľuboš Blaha, ktorý sa narodil 7. decembra 1979. Od roku 2012 je Blaha poslancom NR SR za SMER-SD a členom poslaneckého klubu SMER-SD.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM