Zo Slovenska

Znepokojení zástupcovia SAV vyzývajú Blahu: Okamžite ukončite pôsobenie v akadémii

Slovenská akadémia vied (SAV) je znepokojená nárastom netolerancie a agresivity v spoločnosti.

Ilustračný obrázok k článku Znepokojení zástupcovia SAV vyzývajú Blahu: Okamžite ukončite pôsobenie v akadémii
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predstavitelia SAV sa od takýchto prejavov dištancujú a dôrazne ich odsudzujú, a to aj v prípadoch, ak sa takéhoto konania dopúšťajú v rámci svojich mimopracovných aktivít jej zamestnanci.

Akadémia v tejto súvislosti v utorok na svojom webe zverejnila vyhlásenie, ktoré podporuje väčšina štatutárnych zástupcov vedeckých pracovísk SAV. V ňom vyzýva poslanca Národnej rady SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), aby okamžite ukončil svoje pôsobenie v akadémii.

Bol upozorňovaný

Vyzýva Blahu, pracovníka Ústavu politických vied SAV, aby okamžite ukončil svoje pôsobenie v akadémii s tým, že opakovanie a hrubo nerešpektuje etické štandardy vedca a zneužíva slobodu prejavu. „Pripomíname, že uvedený kolega bol opakovane upozorňovaný na svoje nevhodné správanie. Bez akejkoľvek sebareflexie dotyčného. Plne stojíme za vyjadreniami Etickej komisie SAV,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Etická komisia SAV okrem iného k Blahovmu správaniu sa konštatovala, že postavenie vedca sa viaže na istú zodpovednosť vyplývajúcu z členstva v akademickej komunite.

„Tejto zodpovednosti sa nemožno zbaviť ani pri paralelnom výkone inej funkcie/iného povolania. Člen akademickej obce musí primerane zachovávať isté štandardy správania sa aj v prípade výkonu neakademickej funkcie. Vo všeobecnosti možno legitímne očakávať, že vedec bude politickú diskusiu kultivovať, nie degradovať,“ dodáva sa vo vyhlásení.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM