Webnoviny - Svet

Zomrel básnik a politik Jiří Gruša

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Vo veku 72 rokov dnes skonal český spisovateľ, bývalý minister a veľvyslanec Jiří Gruša.

Pre agentúru Mediafax to potvrdil predseda PEN klubu Jiří Dědeček. Gruša zomrel náhle počas operácie srdca.

„Bol to náš veľký priateľ, ktorý dlhodobo viedol medzinárodný PEN klub. Je mi veľmi ľúto, že nás opustil,“ uviedol Dědeček. Ku Grušovmu úmrtiu sa prostredníctvom svojej webstránky vyjadril aj bývalý československý a český prezident Václav Havel.

„Myslím na neho ako na jedného z niekoľkých mne blízkych ľudí, ktorých som si hlboko vážil a ktorí v poslednom čase opustili tento svet,“ napísal Havel.

Jiří Gruša sa narodil 10. novembra 1938 v Pardubi­ciach. Spoluzakladal časopisy Tvář a Sešity pro mladou literaturu. V roku 1969 mu komunistické úrady zakázali publikovať a preto začal pracovať v rôznych stavebných podnikoch. Po samizdatovom vydaní experimentálneho románu Dotazník (1978) sa dostal do väzenia za poburovanie. Stal sa tiež signatárom Charty 77 a podieľal sa na šírení samizdatovej literatúry.

V roku 1981 získal študijné štipendium v USA, počas ktorého ho zbavili československého občianstva, čím mu znemožnili návrat do vlasti. V rokoch 1982 až 1990 žil v exile, väčšinou v Spolkovej republike Nemecko. Bol tiež aktívny v politike, pracoval v službách ministerstva zahraničných vecí ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Nemecku a Rakúsku.

V roku 1996 neúspešne kandidoval do Senátu, v rokoch 1997 a 1998 bol ministrom školstva, mládeže a telovýchovy ČR. V roku 2003 sa stal prezidentom medzinárodného centra PEN klubu, v tejto pozícii ho pred dvoma rokmi vystriedal Kanaďan John Ralston Saul.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM