Aktualizované Krimi

Zsuzsová je VINNÁ v prípade vraždy Basternáka! Súd jej vymeral 21-ročný trest

Alena Zsuzsová je obvinená aj z príprav ďalších vrážd. V kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova bola uznaná vinnou.

Ilustračný obrázok k článku Zsuzsová je VINNÁ v prípade vraždy Basternáka! Súd jej vymeral 21-ročný trest
7
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) uznal Alenu Zsuzsovú v piatok za vinnú v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Odsúdil ju na 21-ročný trest odňatia slobody. Rovnaký trest súd vymeral aj Romanovi Ostružlíkovi a Vladimírovi Mosnárovi. Vyhlásenie rozsudku na krátko prerušili po tom, ako odpadla súdna zapisovateľka.

Romana Ostružlíka a Alenu Zsuzsovú odsúdili za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva a Vladimíra Mosnára za spolupáchateľstvo.

Trest si majú odpykať v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval všetkým 25-ročné tresty odňatia slobody.

Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa voči nemu všetci obhajcovia aj prokurátor.

Prípravy vrážd

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Roman Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Alena Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd novozvoleného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ŠTS Alenu Zsuzsovú už oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Za vinného súd uznal aj Vladimíra Mosnára, ktorý je už právoplatne odsúdený za inú násilnú činnosť. Štefan Kaluz, ktorý mal vraždu vykonať, si za tento skutok odpykáva 25-ročný trest.

Dôkazy

Podľa zdôvodnenia súdu bola reťaz priamych aj nepriamych dôkazov súvislá a ničím neprerušovaná. Najjednoznačnejšie dôkazy boli predložené proti Vladimírovi M., medzi nimi najmä podrobná a priama výpoveď Štefana Kaluza, ale aj prevod finančnej odmeny z účtu Aleny Zs. na účet partnerky Vladimíra M. Proti Alene Zs. svedčili podľa súdu napríklad výrazné rozpory v jej výpovediach, ale aj výpovede svedkov. Jej vysvetlenie finančných pôžičiek a transakcií označil súd za nedôveryhodné.

Proti objednávateľovi vraždy Romanovi O. má taktiež svedčiť výpoveď Kaluza i svedka Zoltána Andruskóa. Predseda senátu ŠTS počas vyhlasovania zdôvodnenia opakovane prízvukoval, že Andruskó v kauze vraždy Basternáka nie je kajúcnikom, ako je to v prípade kauzy Kuciakovej vraždy. Kajúcnikom nemá byť ani Kaluz, ktorý svoju vinu neodmieta. Vražda Basternáka mala podľa súdu súvisieť s politickým bojom.

Všetci traja vo svojich záverečných rečiach v utorok (1. 12.) vinu odmietli. Alena Zsuzsová spochybnila výpovede takmer všetkých svedkov a tvrdí, že vypovedali klamlivo s cieľom poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní nimi želané výpovede v snahe zabezpečiť si vlastnú beztrestnosť. Obžalovaní Roman Ostružlík a Vladimír Mosnár vo svojich rečiach uviedli, že sú nevinní a súd požiadali o oslobodenie. Alena Zsuzsová a Vladimír Mosnár požiadali o vynesenie rozsudku v ich neprítomnosti.

Vražda exprimátora Hurbanova na ŠTS v Banskej Bystrici
7
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie