Zo Slovenska

Zúfalstvo núti našich krčmárov VYNÁJSŤ SA: Kto "nevybabre" so systémom, neprežije!

Finančná situácia majiteľov reštaurácií a kaviarní začína byť neúnosná. Snažia sa prísť na spôsob, ako otvoriť napriek zákazom. Niektorí už vymysleli šikovnú fintu.

Ilustračný obrázok k článku Zúfalstvo núti našich krčmárov VYNÁJSŤ SA: Kto "nevybabre" so systémom, neprežije!
Zdroj: TASR

Vzbura krčmárov proti zákazu obsluhovať zákazníkov v interiéri začala v Česku. Známym sa stal prípad majiteľa pražskej reštaurácie Šeberák, ktorý svoj podnik otvoril akoby žiadna koronakríza nebola.

Dosť toho majú aj krčmári v Holandsku. Podľa agentúry DPA pohrozili, že svoje prevádzky otvoria 17. januára a to bez ohľadu na platné zákazy a obmedzenia. Vraj sa už nemôžu viac zadlžovať a od vlády nedostávajú dostatočnú pomoc. Trpezlivosť dochádza aj slovenským krčmárom.

Vynašiel sa

Hoci aj na Slovensku sa už v médiách mihlo niekoľko správ o podnikateľoch, ktorí chcú otvoriť prevádzky bez ohľadu na protipandemické opatrenia, nie je to masový trend.

„Zatiaľ máme takéto informácie len z médií. Nemožno sa tomu čudovať, lebo najmä malé podniky sú už po ôsmich mesiacoch krízy vyčerpané a nevidia iné riešenie, len sa vzoprieť opatreniam,“ uvádza pre Dnes24 generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák.

Dodáva, že asociácia takýto prístup neschvaľuje, ale snaží sa, aby podniky mohli čo najskôr legálne otvoriť.

Majiteľ kaviarne Passion café z Nových Zámkov však nechce viac len pasívne čakať. Vymyslel zaujímavý spôsob, ako otvoriť a nič neporušiť. Svoju kaviarničku pohotovo premenoval na coworkingové centrum.

To znamená, že človek môže prísť a prenajať si u neho stôl na pár hodín, alebo celý deň, aby mohol nerušene pracovať. Káva je v cene.

„Nejde ani tak o to vybabranie (so štátom), ale skôr o prežitie v náročnej dobe. Každopádne, všetci prácechtiví sú vítaní,“ napísal majiteľ na Facebooku.

Ľudia si nájdu cestu

Aj Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro! potvrdzuje, že slovenskí majitelia reštaurácií a kaviarní sa napriek problémom snažia správať zodpovedne.

„O neposlušnosti podnikateľov informácie nemáme. Naopak, rešpektujeme pandemickú situáciu a snažíme sa pravidlá dodržiavať,“ uviedol J. Laš v reakcii pre Dnes24.

Od vlády však všetci ľudia z gastropriemyslu očakávajú, že im pomôže oveľa viac ako doteraz. „Slovenská pomoc zatvoreným prevádzkam je najhoršia z okolitých štátov. To sa musí zmeniť, lebo o prácu prídu desaťtisíce ľudí a slovenský gastrosektor sa posunie o niekoľko rokov späť,“ dodáva Laš.

Lenže ľudia si aj tak nájdu svoju cestu k zakázaným aktivitám. „Štát môže zatvoriť lyžiarske strediská, ale nikto nezabráni individuálnym návštevníkom, aby sa tam prišli sánkovať, či bežkovať,“ hovorí M. Harbuľák.

To isté sa podľa neho deje aj v oblasti ubytovacích zariadení. „Hotely síce nebudú môcť poskytovať služby, ale rôzne súkromné chaty budú fungovať ďalej.“ Mobilita sa skrátka dá obmedziť, ale zastaviť nie.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM