Jakub Forgács Magazín

Zuzka vymenila tanec za jogu: Mamičkám po pôrode radí z exotického Bali, FOTO

Úspešná tanečníčka Zuzana sa venovala pohybu od svojho detstva. Nakoniec sa vybrala na druhý koniec sveta, odkiaľ pomáha mamičkám online.

Ilustračný obrázok k článku Zuzka vymenila tanec za jogu: Mamičkám po pôrode radí z exotického Bali, FOTO
26
Galéria
Zdroj: TrinityConcept/Zuzana Kaduková

Zuzana Kaduková (28) je známa úspešná umelkyňa. Ako tanečníčka vystupovala po boku známych hviezd ako napríklad Lucie Bílá či Majk Spirit.

V roku 2019 sa stala prvýkrát mamou a so svojou dcérkou a partnerom sa rozhodla odísť na exotický ostrov Bali. Vedomosti a pohybovú prax dnes aplikuje netypickým spôsobom.

Úspešná tanečníčka sa venovala pohybu od svojho detstva, kedy začala tancovať v bystrickom tanečnom klube. Chuť po vzdelaní v oblasti umenia rástla, a tak jej kroky viedli do hlavného mesta, kde sa jej naskytlo veľa nových príležitostí.

„Okrem výučby lekcií som mala možnosť navštíviť desiatky workshopov so špičkovými lektormi z celého sveta. Človek sa učí celý život a myslím, že aj v tanci je dôležité uvedomiť si, že sa netreba prestávať vzdelávať,“ povedala pre Dnes24 Zuzana, ktorá celý svoj život zasvätila tancu.

Z Bratislavy do sveta

Popri štúdiu trénerstva začala viesť prestížnu tanečnú školu v Bratislave, no chuť po poznávaní bola silnejšia. „Rozhodli sme sa s partnerom odísť do sveta a naše kroky nás zaviedli na čarovný indonézsky ostrov,“ spomína Bystričanka. Odvtedy ubehlo už niekoľko rokov a zmenilo sa veľa vecí.

„Po prvej návšteve Bali sme sa vrátili domov a podnikli ešte niekoľko výletov po Európe. Vedeli sme však, že sa na ostrov chceme vrátiť, a tak sme sa sem po krátkej pauze presťahovali spolu s našou dcérkou, ktorú chceme priučiť kultúrnej rozličnosti,“ dodáva absolventka Fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislave.

Článok pokračuje pod fotkou.

Zdroj: TrinityConcept/Zuzana Kaduková

Pohyb v akejkoľvek forme

Popri svojich materských povinnostiach naďalej navštevuje hodiny tanca. To však nie je jediná pohybová aktivita, ktorá ju oslovila. „Už pri mojom prvom pobyte na Bali ma oslovila joga, ktorá má priaznivé účinky nielen na naše telo, ale i myseľ. Veľa som cvičila aj počas tehotenstva, kým sme boli doma na Slovensku. Po pôrode som ako jedna z mnohých žien mala problém s popôrodnou brušnou diastázou (vzniká rozdelením brušných svalov, ku ktorému dochádza pod vplyvom rozpínania plodu, pozn. red.),“ objasňuje Zuzka.

„Táto diagnóza je úplne prirodzená, bábätko predsa potrebuje viac miesta. Mali by sme si ale uvedomiť, že ak sa dokážeme o seba zaujímať v tehotenstve, rovnako dôležitá je starostlivosť o telo po pôrode. Diastáza si navyše vyžaduje zvýšenú pozornosť a čas,“ analyzuje problematiku Zuzana, ktorá na Bali rozbehla online projekt Trinity Concept.

Veľa žien však popri materských povinnostiach nemá čas na návštevu fit centra. „Nie je to len hodina na cvičenie, ale mnoho iných aspektov, ktoré musíme zladiť,“ dopĺňa lektorka, ktorá poskytuje odborné konzultácie cez online telefonáty. Čerstvá mamička si tak môže zacvičiť z pohodlia domova napríklad vtedy, keď bábätko spí.

Článok pokračuje pod fotkou.

Zdroj: TrinityConcept/Zuzana Kaduková

Odborná pomoc

Vyhľadávanie špecialistov na postpartum obdobie je dnes v zahraničí bežné. „U nás ale táto oblasť zatiaľ nie je až tak zastúpená. Ženy potom často siahajú po online videách, na ktorých nie sú všetky cviky vysvetlené správne, a tak dochádza k mylnej predstave o tom, ako sa zbaviť brušnej diastázy,“ približuje absolventka FTVŠ, ktorá momentálne so svojou rodinou žije na Bali.

„Absolútnym základom je pre mňa počas individuálnej výučby zachovať intimitu, keďže každá žena sa nachádza po pôrode v inom rozpoložení. Okrem toho, že chceme prinavrátiť ženám sebavedomie, cieľom konceptu Trinity je počas ôsmich súkromných online telefonátov poskytnúť im čo najpodrobnejšiu analýzu problematiky a prostredníctvom vhodných cvikov prinavrátiť ich telu flexibilitu a najmä funkčnosť,“ doplnila Zuzka.

V OBRAZOCH: Bystričanka Zuzana Kaduková po pôrode vycestovala do sveta
26
Galéria
Zdroj: TrinityConcept/Zuzana Kaduková
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie