Webnoviny - Svet

Zväz Slovákov v Maďarsku napísal Rafajovi list

WEBNOVINY.SK

Rafael Rafaj Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Fáma, že v Maďarsku vymreli jazyky menšín, ktoré vymizli tiež, je podľa predsedníčky Zväzu Slovákov v Maďarsku Ruženky Egyedovej Baránekovej lož.

Napísala to v otvorenom liste poslancovi Národnej rady SR za SNS Rafaelovi Rafajovi, ktorý sa 19. októbra na schôdzi parlamentu zmienil aj o menšinách v Maďarsku.

Vo svojom prejave tvrdil: „V Maďarsku jazyky menšín vymreli. Vymizli dokonca menšiny.“ Odvolával sa pritom na slová menšinových ombudsmanov Jenőho Kaltenbacha a Ernőho Kállaiho. „Tvrdíme to preto, lebo sme Slováci, Slováci v Maďarsku existujú. Mnohí z nás majú slovenské korene, drvivá väčšina z nás chodí do škôl, v ktorých sa slovenčina vyučuje a všetci sa učíme po slovensky,“ napísala v liste Ruženka Egyedová Baráneková .

„Ak nás budete počúvať, zaspievame Vám desiatky slovenských ľudových piesní, ktoré si ako vzácnu spomienku na domovinu priniesli do Maďarska naši predkovia, ak budete chcieť, ukážeme Vám všetky historické predmety, uchovávané s úctou v izbách či domoch ľudových tradícií, ak to bude málo, zatancujeme Vám nejaký slovenský ľudový tanec,“ napísala v liste Rafajovi Baráneková. Na záver pripomína, že poslanec sa o tom môže presvedčiť vždy na jeseň v Hronci, kde pre slovenské deti z Maďarska organizujú päť turnusov Školy v prírode Poznaj svoje korene, ktorú financuje vláda Slovenskej republiky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM