Podľa hygieničky sa z PET fliaš nevylučujú toxíny: Dôležité je však ich správne použitie
Hygienička upozornila, že plastová PET fľaša je jednorázový obal. Dodala, že "PETky" toxíny do nápoja nevylučujú.
Podľa dostupných informácií sa z PET fliaš pri bežnom používaní neuvoľňujú žiadne látky, ktoré by mohli mať vplyv na zdravie alebo kvalitu potravín. Nie sú však určené na opakované použitie. Upozorňuje na to Milada Syčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Poprade.
„Pri správnom procese výroby, skladovania, distribúcie a používania spotrebiteľom PET fľaše nepredstavujú zdravotné riziko vo vzťahu k látkam, ktoré by mohli migrovať z PET fliaš a tak ohroziť zdravie ľudí,“ povedala Syčová. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade vykonáva pravidelné kontroly, ktoré sledujú kvalitu a bezpečnosť balených minerálnych a pramenitých vôd počas celej doby spotreby.
Úrad varuje pred nebezpečnými výrobkami: Krém a mydlo sa môžu nachádzať aj na našom trhu
Deti a seniori by si mali dať pozor: Leto im môže pokaziť hnačka i salmonelóza
Hygienička napriek tomu upozorňuje, že PET fľaša je jednorazový obalový materiál a nemá sa opätovne napĺňať. Po použití patrí fľaška do separovaného zberu, aby sa mohla zrecyklovať. O vlastnostiach fľašky veľa prezradia symboly na obaloch. Čísla v trojuholníkoch však nepredstavujú počet možných použití výrobku, ale druh plastu. Piktogram pohárika a vidličky zas znamená, že materiál je vhodný na styk s potravinami a tekutinami.
Dôležité je aj správne skladovanie. „Je potrebné si uvedomiť, že balené vody by sa mali pri skladovaní chrániť pred priamym slnečným žiarením, o čom sú spotrebitelia informovaní na etikete výrobku, pričom teplota by nemala prekročiť –80 stupňov C až 130 stupňov C,“ hovorí Syčová. Dosiahnuť takúto teplotu v bežných podmienkach nie je možné, hygienička však aj tak odporúča nenechávať fľašu zbytočne na slnku.
Foto: ilustračné