Zo Slovenska

9 mesiacov nula promile? Nie pre všetky tehotné ženy je alkohol tabu

Kampaň s názvom 9 mesiacov 0 promile pripomína kruté čísla, za ktorými sú stovky detí zápasiacich s alkoholom už od narodenia - vinou ich matiek.

Ilustračný obrázok k článku 9 mesiacov nula promile? Nie pre všetky tehotné ženy je alkohol tabu
Zdroj: TASR

Pitie alkoholu v tehotenstve môže dieťa vážne poškodiť. Na Slovensku sa ročne narodí asi 250 chlapcov a dievčat s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS). Ide o súbor telesných a mentálnych vývinových chýb plodu.

„Mozog dieťatka sa vyvíja po celý čas tehotenstva. Alkohol vie v ktorejkoľvek chvíli jeho vývoj ovplyvniť, poškodiť či dokonca zastaviť,“ hovorí pediatrička Janka Nosková z Centra diagnostiky, terapie a prevencie FAS pri Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Čítajte aj: Ak aj vaše dieťa rado kreslí a sníva o vlastných šatách, smelo do toho!

Konzumácia alkoholu v tehotenstve môže u detí spôsobiť zmeny na tvári, to, že nerastú, ako aj poškodiť mozog i zmysly.

„Prejavuje sa to neskôr v ich správaní. Je to celoživotné poškodenie a dá sa mu stopercentne predísť,“ povedala Nosková.

Upozornila, že dieťa je v niektorých obdobiach vývoja na alkohol veľmi citlivé. Vedci preto nevedia určiť, aké najmenšie množstvo alkoholu v tehotenstve je bezpečné.

Ani malé pivo

Odporúča sa preto nepiť vôbec, a to ani jedno malé pivo. Mnohé deti sa s FAS podľa jej ďalších slov nepodarí diagnostikovať.

„Sú väčšinou nepoznané a zaradené pod iné diagnózy ako ADHD, autizmus, mentálna retardácia. Keby sa vedelo o ich presnej diagnóze, prístup k nim by bol efektívnejší,“ poznamenala Nosková. Poukázala na to, že správna diagnóza do piatich rokov života im pritom môže zmeniť život.

OPÝTALI SME SA: Je začiatok školského roka veľký nápor na psychiku dieťaťa?

„Ak majú stanovenú diagnózu aj primeranú terapiu, tak sú z nich šťastné deti, ktoré majú svoje obmedzenia, ale môžu sa zaradiť do spoločnosti,“ zdôraznila.

(Ne)zodpovedné matky

Diagnóze fetálny alkoholový syndróm sa dá úplne predísť, a to tak že tehotná žena, alebo žena, ktorá plánuje otehotnieť, úplne prestane piť alkohol.

„Veľkú zodpovednosť nesie počas tehotenstva práve matka, ktorá môže predchádzať ochoreniam ako FAS tým, že nebude pred ani počas tehotenstva požívať alkohol. Ešte nenarodenému dieťaťu hrozia okrem poškodenia mozgu aj fyzické deformácie. Ešte nenarodené deti sú bezbranné, nemajú šancu ovplyvniť svoj zdravý vývoj,“ zhrnula Nosková.

Na riziká pitia alkoholu počas tehotenstva upozorňuje opäť aj osvetová kampaň s názvom 9 mesiacov 0 promile, štartuje 9. septembra pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o FAS. Jej ambasádorkou bude herečka a mamička Kristína Turjanová.

„Bola by som rada, keby každá tehotná žena dostala informáciu o tom, že alkohol je nevhodný pre tehotné ženy a brala to ako samozrejmú súčasť svojho spokojného a zodpovedného tehotenstva,“ uzavrela Turjanová.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie