Lifestyle

Ak užívate TIETO lieky, dajte si pozor! Obmedzte pohyb na slnku, hrozia vám PROBLÉMY

Pri užívaní niektorých liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku.

Ilustračný obrázok k článku Ak užívate TIETO lieky, dajte si pozor! Obmedzte pohyb na slnku, hrozia vám PROBLÉMY
Zdroj: Pexels.com

Pokožka môže byť pri užívaní niektorých liekov citlivejšia na slnečné či ultrafialové svetlo. Môže to viesť k vyrážkam, začervenaniu, opuchom či popáleninám.

Negatívne to môže ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia, napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes.

Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Apeluje na ľudí, aby pri daných liekov čo najviac obmedzili pobyt na slnku.

Aké sú to lieky?

„Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká, onkologické lieky, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných, masti a krémy, rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného,“ priblížil na sociálnej sieti.

Pacienti môžu informácie o tom, či liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, nájsť v príbalovom letáku. „Prípadne sa spýtajte vášho lekárnika,“ odporučil ŠÚKL.

Slnku sa vyhýbajte!

Na ľudí apeloval, aby pri užívaní týchto liekov obmedzili pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. „Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka,“ dodal.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM