Technológie Magazín

Aké boli začiatky televízie na Slovensku? Nechýbali obľúbené hlásateľky a Matelko

Vedeli ste o tom, že televízia na Slovensku oslavuje už 66 rokov? Počas tej doby prešla obrovský kus cesty a priniesla formáty, ktoré sa navždy vryli do pamäti.

Ilustračný obrázok k článku Aké boli začiatky televízie na Slovensku? Nechýbali obľúbené hlásateľky a Matelko
Zdroj: Dnes24.sk , Unsplash.com

Televízna zábava sa stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Na obrazovkách pravidelne sledujeme príbehy filmových a seriálových hrdinov, krátime si čas pri zábavných a vedomostných šou alebo povzbudzujeme svojich obľúbených športovcov. Jednoducho, televízne vysielanie už nepovažujeme za nič nezvyčajné. Viete však, ako sa to celé na Slovensku začalo?

Iba niekoľko vyvolených

Ako prvý musíme spomenúť vznik Československej televízie. Tá začala vysielať zo svojho pražského štúdia. O dva a pol roka neskôr vzniká štúdio v Ostrave. Prišiel 3. november 1956 a dočkali sa aj diváci na Slovensku.

Pri príležitosti 30. výročia rozhlasového vysielania v našej krajine spustilo svoju činnosť Televízne štúdio Bratislava. Diváci si ako prvý program pozreli vystúpenie SĽUK-u.

Nebolo to však pre každého. Signál vtedy dokázalo zachytiť iba približne 500 televízorov.

Prvé mesiace sa vysielalo iba v stredu a sobotu, neskôr pribudlo aj nedeľné vysielanie. Od novembra 1957 sa vysielalo na dennej báze okrem pondelka. Každodenné vysielanie sa spustilo v roku 1959. O tri roky neskôr začalo vysielať štúdio v Košiciach a Banskej Bystrici.

Postupne sa pridávali nové formáty, pribudli aj živé vysielania a televízny prenos sa dostával do čoraz väčšieho počtu domácností.

Pripomeňte si s nami, aké nezabudnuteľné relácie a míľniky prinieslo televízne vysielanie v krajine pod Tatrami.

Nenechajte si ujsť ďalšie zaujímavosti! Článok pokračuje na druhej strane.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM