Správy

Aké sú najčastejšie úrazy počas leta? Zdravotné poisťovne upozorňujú na tieto ZRANENIA

Poisťovne sa pozreli na to, aké zranenia trápia Slovákov najčastejšie.

Ilustračný obrázok k článku Aké sú najčastejšie úrazy počas leta? Zdravotné poisťovne upozorňujú na tieto ZRANENIA
Zdroj: TASR

Úrazovosť detí počas letných mesiacov narastá. Medzi najčastejšie úrazy patria poranenia hlavy, zápästia, pomliaždené prsty či vyvrtnutý členok. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli všetky tri zdravotné poisťovne.

Čo prezradili poisťovne?

Podľa dát štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa počas vlaňajšieho leta zranilo o 21 percent detí viac ako v mesiacoch marec až apríl. „Najčastejšie išlo o poranenia zápästia a ruky, členka a nohy a tiež hlavy,“ doplnila manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová. Zvyčajne ide o deti vo veku deväť až desať rokov.

V súkromnej Union zdravotnej poisťovni sú medzi letnými úrazmi detí na prvom mieste poranenia hlavy, nasledujú zranenia rúk a nôh. Najviac úrazov poisťovňa eviduje u detí vo veku desať až 16 rokov, najmenej u štvor- až šesťročných.

Ako to vyzeralo u lekárov?

Z hľadiska počtu návštev u lekára však ‚vyhrávajú‘ detičky vo veku jedného roka. Rodičia nechcú rôzne pády a udretia u takých malých detí podceniť, a tak idú k lekárovi aj v prípadoch, keď by už staršie dieťa len pozorovali v domácom prostredí,“ vysvetlila revízna lekárka Unionu Ingrid Dúbravová.

Nárast úrazov u detí v letných mesiacoch eviduje aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Zatiaľ čo v januári až marci minulého roka zaznamenala približne 1200 úrazov mesačne, v apríli to už bolo 2287, v máji 3098, v júni 3576, v júli 3093 a v auguste 2875. Po lete sa počet úrazov opäť znižoval.

Na prvom mieste boli poranenia hlavy, ďalej pomliaždenie prstov a tretím najčastejším úrazom u detí bol vyvrtnutý členok. Najviac detí bolo ošetrených vo veku jeden a dva roky.

Aké prípady riešila záchranná služba?

„Záchranná služba je najčastejšie privolávaná k dopravným nehodám s účasťou detí, keď sa cyklisti, kolobežkári či chodci dostanú do stretu s iným dopravným prostriedkom. Tiež k incidentom topenia detí, k rôznym úrazovým poškodeniam zdravia úrazmi v domácnostiach a na nebezpečných miestach, kam sa deti bez dozoru dospelých osôb zatúlajú,“ priblížila vedúca Strediska odbornej prípravy na Operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby SR Margita Vernarcová.

Z úrazov podľa nej ide najčastejšie o zlomeniny a krvácajúce poranenia rôznej závažnosti. U bábätiek sa záchranári najčastejšie stretávajú s prehriatím organizmu. Príčinou býva nadmerný pobyt na priamom slnku na kúpaliskách či pri domácich bazénoch alebo ide o prípady, keď sú deti ponechané v uzamknutom aute, ozrejmila Vernarcová.

Ako tomu predísť?

Poškodeniam zdravia u detí možno predísť preventívnymi opatreniami. „Patrí sem najmä včasná a vhodná informovanosť rodičov formou osvety a vzdelávania o jednotlivých vývinových štádiách detí. Namieste je aj používanie bezpečnostných a ochranných pomôcok – prilby, reflexné prvky či chrániče,“- vysvetlila na záver Vernarcová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM