Prokop Slováček Od vás Zo Slovenska

AKO STE HLASOVALI: Kauza tatarák poukázala na skrytý problém. Zákon je starý!

Zákaz tataráku a diskusia, ktorú to spustilo, môže veciam len pomôcť. Zákon sa musí zmeniť. Myslia si to odborníci z kuchyne, ale aj bežní ľudia.

Ilustračný obrázok k článku AKO STE HLASOVALI: Kauza tatarák poukázala na skrytý problém. Zákon je starý!
Zdroj: internet

Kauzu odštartoval festival tataráku v Bratislave. Museli ho predčasne ukončiť. Práve pre zvýšenú pozornosť hygienikov, ktorí predaj tejto obľúbenej pochúťky zo surového mäsa, v šiestich vybraných reštauráciách stopli.

Všeobecné pohoršenie spustilo petíciu za záchranu tataráku v slovenských reštauráciách. Otvorilo mimoriadne potrebnú diskusiu odborníkov, ktorí sa okolo jedla točia, a ktorí svorne tvrdili, že zastaralú vyhlášku zákona z roku 2007 treba prispôsobiť modernej gastronómii. Len sa k tomu akosi nikto nemá.

Písali sme aj: Tatarák úradníkom vadí, sushi nie: Hygienikov vraj nepresvedčí ani petícia

Príliš striktný zákon

Aj podľa Zväzu hotelov a reštaurácií je zákon zbytočne striktný. Podľa generálneho sekretára Mareka Harbuľáka vyhláška z roku 2007, z ktorej hygienici vychádzajú, vznikala v čase, keď ešte neboli zavedené také prísne a niekoľkonásobné kontroly mäsa pred jeho distribúciou, ako je tomu teraz.

„Pritom predaj tepelne nespracovaných rýb, ktoré sa kazia oveľa rýchlejšie ako mäso, paradoxne žiadna legislatíva nezakazuje,“ doplnil Harbuľák.

Prečítajte si aj: HLASUJTE: Hygienici chcú zakázať predaj „tataráku“. Je to podľa vás dobrý krok?

„Dlhodobo sa usilujeme o zmenu legislatívy, ktorá je vo viacerých konkrétnych predpisoch oveľa prísnejšia, než v iných krajinách EÚ,“ dodal Harbuľák. V prípade „tataráku“ zväz víta aj záujem ľudí a tlak verejnej mienky na to, aby sa zmenili zbytočné a zastarané predpisy.

Aj vy ste sa zmenu zákona

„Aj ja ho mám rada,“ vyjadrila sa ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). Ona sama si myslí, že mechanizmy kontroly mäsa na Slovensku sú natoľko silné, že podávanie tataráku by nemal byť problém.

A podobný názor máte aj vy. V našej ankete sa 27,3 percenta hlasujúcich vyjadrilo, že konzumácia tataráku by nemala znamenať žiadne riziko. Iba 17,6 percenta konzumáciu surového mäsa úplne zamietla. No a 55,2 percenta z vás si myslí, že zákon je nutné zmeniť.

HLASUJTE: Hygienici chcú zakázať predaj „tataráku“. Je to podľa vás dobrý krok?
5
Galéria
Zdroj: Facebook
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM