Správy

Ako to bude po novom? Karanténne opatrenia pre vstup na Slovensko sa od pondelka menia

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ich upravuje vo vyhláške, ktorá bola vo štvrtok zverejnená vo Vestníku vlády SR.

Ilustračný obrázok k článku Ako to bude po novom? Karanténne opatrenia pre vstup na Slovensko sa od pondelka menia
Zdroj: TASR/AP

Karanténne opatrenia pre osoby vstupujúce na Slovensko z krajiny v zelenom, červenom a čiernom systéme sa od pondelka 31. mája upravia v zmysle cestovného semaforu. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Zverejnili vyhlášku

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ich upravuje vo vyhláške, ktorá bola vo štvrtok zverejnená vo Vestníku vlády SR.

Po návrate zo zelenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom po príchode.

Kto má výnimku

Výnimku z povinnej izolácie majú zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19, osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní, a deti do 18 rokov.

Po návšteve z červenej krajiny musí absolvovať cestujúci 14-dňovú domácu karanténu, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň. Pri návrate z čiernej krajiny 14-dňová karanténa pokračuje bez ohľadu na výsledok testu.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Medzi zelené krajiny patria krajiny EÚ alebo mimo EÚ s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou.

Červené krajiny

Aktuálne je to okrem členských štátov Európskej únie, aj Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macao, Nórsko, Nový Zéland, Singapur.

Medzi červené krajiny patria štáty mimo EÚ s nepriaznivou či rýchlo sa zhoršujúcou epidemiologickou situáciou, bez prítomnosti nebezpečných variantov pandemického vírusu.

Červenými krajinami sú Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan.

Viac aktuálnych správ z domova:

Medzi čierne krajiny patria štáty s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov a krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými a nekvalitnými dátami.

Registrácia a formulár

Ide o všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname.

Zároveň však platia pravidlá, ktoré sa vzťahujú na osoby bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prichádzajú. Najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie SR sú osoby povinné registrovať a byť schopné preukázať sa na požiadanie potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR.

Ak na územie SR osoba vstupuje letecky, musí predtým zároveň vyplniť formulár. Vyhláška ÚVZ SR vstúpi do platnosti v pondelok 31. mája o 6.00 hod.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM