han Zo zahraničia

Americký prezident Biden sa vyjadril k Putinovi: Nebudem ho počúvať, KLAME!

Spojené štáty doposiaľ nezaznamenali, že by Rusko podniklo kroky, ktoré by naznačovali použitie jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Americký prezident Biden sa vyjadril k Putinovi: Nebudem ho počúvať, KLAME!
Zdroj: TASR/AP

V piatok to uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na tlačovej konferencii so svojou kanadskou rezortnou kolegyňou Mélanie Jolyovou. TASR správu prevzala z americkej televízie CNN.

„Veľmi pozorne sledujeme, či Rusko skutočne robí niečo, čo naznačuje, že zvažuje použitie jadrových zbraní. Dodnes sme ich nevideli podniknúť tieto kroky,“ povedal šéf amerického rezortu diplomacie.

Podľa jeho slov však Washington naďalej berie jadrové hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina „veľmi vážne“.

Slová Bidena

„Pokiaľ ide o zámer prezidenta Putina, nebudem špekulovať o tom, čo má na mysli. Môžem vám len povedať, že robíme plány proti každému možnému scenáru, vrátane tohto,“ dodal Blinken.

Americký minister tiež uviedol, že „nemá čo povedať“ k Putinovým „absurdným obvineniam Anglosasov“ zo sabotovania plynovodov Nord Stream v Baltskom mori.

„Dostaneme sa k podstate toho, čo sa stalo. Tieto informácie budeme zdieľať hneď, ako ich budeme mať. Nechcem však predbiehať vyšetrovanie, ktoré prebieha,“ odpovedal Blinken.

NATO bude brániť

Americký prezident Joe Biden upozornil, že NATO bude brániť „každý centimeter“ svojho územia. TASR informácie prevzala od agentúry AFP a televízie CNN.

Biden sa vo vystúpení v Bielom dome obrátil priamo na šéfa Kremľa.

„Amerika je so svojimi spojencami v NATO pripravená brániť každý jediný centimeter územia NATO. Pán Putin, nepochopte nesprávne to, čo hovorím: každý centimeter,“ zdôraznil.

Šéf Bieleho domu tiež povedal, že výbuchy, ktoré poškodili plynovody Nord Stream v Baltskom mori, boli sabotážou. Na miesto podľa neho vyšlú potápačov s cieľom zistiť, čo presne sa stalo, a medzičasom sa už podnikajú kroky na ochranu kritickej infraštruktúry.

Biden okrem toho obvinil Rusko zo šírenia „dezinformácií a lží“ a dodal, že nebude počúvať, čo hovorí Putin. „Vieme, že to, čo hovorí, nie je pravda,“ vyhlásil podľa televízie CNN.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM