Správy Zo zahraničia

Babiš bude kandidovať za prezidenta: Má nízke šance, tvrdí však, že je bojovník

Česi si budú voliť nového prezidenta v januári. Expremiér Andrej Babiš ohlásil svoju kandidatúru v priamom prenose.

Ilustračný obrázok k článku Babiš bude kandidovať za prezidenta: Má nízke šance, tvrdí však, že je bojovník
Zdroj: TASR/AP

Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš bude kandidovat za prezidenta ČR. Oznámil to v nedeľu v Televíznych novinách stanice TV Nova.

Babiš chce byť podľa vlastných slov prezidentom, ktorý bude vládu tlačiť k ďalšej pomoci občanom Českej republiky. „Od momentu, keď som vstúpil do politiky, mám jeden cieľ. Aby sa ľuďom žilo lepšie. A keď vidím, aká je vláda neakčná a nepomáha ľuďom, tak som sa nakoniec rozhodol kandidovať na post prezidenta Českej republiky,“ vyhlásil.

Nízke šance

Babiš nedeľným oznámením konečne ukončil špekulácie o svojej kandidatúre. TV Nova na svojej webstránke podotýka, že víťazstvo vo voľbách však rozhodne „nemá vo vrecku“. Najnovšie prieskumy verejnej mienky totiž favorizujú bývalého predsedu vojenského výboru NATO a generála vo výslužbe Petra Pavla a podľa niektorých by Babiša mohli poraziť dokonca aj iní kandidáti.

Vedomý si je toho aj samotný Babiš. „Veľké šance mi prieskumy nedávajú. Avšak som bojovník, takže urobím maximum pre to, aby som presvedčil ľudí, že budem dobrým kandidátom na post prezidenta,“ zhodnotil v priamom prenose na TV Nova.

Januárové voľby

Prezidentské voľby sa v Česku budú konať 13. a 14. januára a ich prípadné druhé kolo 27. a 28. januára 2023. Česi vo voľbách rozhodnú, kto nahradí na poste hlavy štátu Miloša Zemana, ktorému sa skončí druhé funkčné obdobie.

Babiš v nedeľu oznámil, že v pondelok požiada o podporu svojej kandidatúry poslanecký klub ANO. Pre kandidatúru, ktorá musí byť oficiálne podaná do 8. novembra, potrebuje podporu 20 poslancov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM