
Babiš si môže vydýchnuť: Súd OSLOBODIL českého expremiéra v kauze Čapí hnízdo
Bývalý český premiér Andrej Babiš je oslobodený spod obžaloby v známej kauze. Súd oslobodil aj druhú obžalovanú, bývalú podpredsedníčku predstavenstva holdingu Agrofert Janu Nagyovú.
Babiš si môže vydýchnuť: Súd OSLOBODIL českého expremiéra v kauze Čapí hnízdo
Bývalý český premiér Andrej Babiš je oslobodený spod obžaloby v známej kauze. Súd oslobodil aj druhú obžalovanú, bývalú podpredsedníčku predstavenstva holdingu Agrofert Janu Nagyovú.

Mestský súd v Prahe v pondelok oslobodil českého expremiéra a predsedu hnutia ANO Andreja Babiša v dotačnej kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH). Informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Výkriky na pojednávaní
Súd oslobodil aj druhú obžalovanú, bývalú podpredsedníčku predstavenstva holdingu Agrofert Janu Nagyovú. Podľa súdu sa nepreukázalo, že skutok popísaný v obžalobe bol trestným činom. Štátny zástupca sa proti rozsudku môže odvolať.
Krátko pred vynesením rozsudku predseda senátu Jan Šott jedného z prítomných vykázal z pojednávacej miestnosti. Muž vykrikoval, že súdne konanie je nezákonné.
Ani jeden z obžalovaných si neprišiel vypočuť verdikt súdu osobne, zastupovali ich advokáti. O vynesenie rozsudku v ich neprítomnosti požiadali súdny senát v piatok minulý týždeň.
Nagyová bola obžalovaná zo spáchania trestného činu dotačného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Babiš bol obžalovaný z trestného činu napomáhania dotačnému podvodu.
Vinu odmietali
Obaja vinu opakovane odmietli. Ich advokáti sa vo svojich záverečných rečiach pokúsili súd presvedčiť, že FČH mohlo európsku dotáciu získať oprávnene. Snažili sa tiež spochybniť dôveryhodnosť kľúčového svedka, Andreja Babiša mladšieho, ktorý vypovedal v neprospech otca. Podľa expremiéra syna zmanipulovali niektoré médiá a ľudia, ktorí ho chcú odstaviť z politiky.
Súdny proces sa začal 12. septembra minulého roka. Počas pätnástich pojednávacích dní rozložených do viac než troch mesiacov súd vypočul desiatky svedkov a vykonal množstvo dôkazov. Medzi nimi bol posudok z odboru písmoznalectva, ktorý hovorí, že podpis Babiša mladšieho na listine o prevode akcií mohol napodobniť jeho otec alebo posudok o zdravotnom stave Babiša mladšieho. Podľa neho síce trpí schizofréniou, no dôveryhodnosť k tomuto prípadu to neovplyvňuje.
Podľa obžaloby Nagyová požiadala o dotáciu 50 miliónov českých korún (približne dva milióny eur) na stavbu multifunkčného centra FČH. Dotácia bola určená malým a stredným podnikom. Preto mal Babiš na prelome rokov 2007 a 2008 zaistiť vyvedenie spoločnosti z holdingu Agrofert a akcie previesť na svoje deti a partnerku. Po určitom čase sa firma opäť stala súčasťou Agrofertu. Podľa štátneho zástupcu (prokurátora) prevody akcií boli účelové s cieľom získať peniaze, na ktoré by inak nemali nárok.
Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta
- VYSMIALI tínedžerku, ktorá 70-eurovú kabelku označila za luxus: JEJ REAKCIA dostala aj výrobcu
- Podali si ho na ZÁCHODE! Rapera z USA, ktorý odštartoval kariéru na Slovensku, zmlátili
- Nové ZISTENIA o záhadnej tragédii v Petržalke: Obete boli z prominentnej lekárskej rodiny
- Vyšetrovanie HRÔZOSTRAŠNEJ nehody na Zochovej ja ukončené: Koľko hrozí teraz Dědečkovi?
- Cyklista zachránil JELEŇA: Bezmocné zviera malo okolo hlavy omotaný špagát, VIDEO
- Švédske cesty brázdia deti na Porsche či BMW: Netreba im ani vodičák! Ako je to možné?
- Šokujúce VIDEO známeho Slováka: Majú skoro 15, treba sem chodiť za dievčatami
- Česko-americký pár OTVORENE: Prečo nežijeme v USA? Strieľajú tam po sebe aj deti
- Mladý Slovák sa s tým nebabral: Drogy si nechal nosiť KURIÉROM, hrozí mu 15 rokov
- Inštalácia fotovoltiky na rodinný dom: Viete, aký VÝKON by mala mať?
- VYSMIALI tínedžerku, ktorá 70-eurovú kabelku označila za luxus: JEJ REAKCIA dostala aj výrobcu
- Na Slovensku udrel ORKÁN: Vyvracia stromy, na Chopku namerali viac ako 140 km/h!
- Smrť mesačného chlapčeka z OSADY: Pred tragédiou tam boli sociálni pracovníci, FOTO
- Východniarske eko vozidlo? Michalovcami sa RÚTIL kontajner, Slováci sa bavia, VIDEO
- Šiestakom ukázali sochu Michelangelovho Dávida: Riaditeľka školy prišla o PRÁCU!
- Máte ich doma? Do koša s nimi! Hygienici upozorňujú na NEBEZPEČNÉ kozmetické výrobky
- Neviete si nájsť prácu? V TÝCHTO okresoch je cez 50 uchádzačov na jedno voľné miesto
- VIETE, ako by sa volali svetové filmy, keby ich preložil VÝCHODNIAR?
- Na Slovensku máme nového MILIONÁRA: Stavil 45 eur a teraz sa teší z ROZPRÁVKOVÉHO bohatstva!
- Ďalšia KRVAVÁ dráma na základnej škole: Útočníčka zabila ŠESŤ ľudí, z toho boli tri deti