Ilustračný obrázok k článku Banky si budú pýtať viac peňazí na poplatkoch: Zvyšuje ceny aj tá vaša? + PREHĽAD
Zdroj: TASR

Banky si budú pýtať viac peňazí na poplatkoch: Zvyšuje ceny aj tá vaša? + PREHĽAD

Niekde je to zdraženie o 50 centov, inde aj o 10 eur. Banky v krátkej dobe prichádzajú s ďalším zdražovaním poplatkov či dokonca s úplne novými.

ELA Zo Slovenska
ELA Zo Slovenska

Banky si budú pýtať viac peňazí na poplatkoch: Zvyšuje ceny aj tá vaša? + PREHĽAD

Niekde je to zdraženie o 50 centov, inde aj o 10 eur. Banky v krátkej dobe prichádzajú s ďalším zdražovaním poplatkov či dokonca s úplne novými.

Ilustračný obrázok k článku Banky si budú pýtať viac peňazí na poplatkoch: Zvyšuje ceny aj tá vaša? + PREHĽAD
Zdroj: TASR

Bankový sektor zažíva ťažké časy nielen v čase koronakrízy, ale už pred samotnou pandémiou, kedy bankám prudko klesli zisky. Niektoré finančné domy už avizujú stratu. "Zisk bankového sektora v prvom kvartáli 2020 klesol o 61 percent, na úroveň 64 miliónov eur,“ uviedla Slovenská banková asociácia koncom apríla. Podľa jej štatistík je súčasná hodnota ziskovosti najnižšia za posledných 21 rokov.

„Bankový odvod je popri klesajúcich úrokových sadzbách ďalší z významných dôvodov, prečo banky zvyšujú poplatky,“ povedal pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik. Cieľom je zrejme odradiť klientov od služieb, ktoré banke prinášajú pomerne vysoké náklady.

Opäť drahšie

Za posledné mesiace už niektoré banky pristúpili k zmenám cenníkov a viac peňazí od klientov si budú od leta pýtať ďalšie tri. Od januára do marca už zdražili služby takmer všetkých a niektoré idú v krátkom čase opäť zvyšovať. Dobrou správou je, že niektoré služby pôjdu aj dole.

Podľa Finančnej hitparády sa zmeny za máj, jún a júl týkajú nateraz Slovenskej sporiteľne, zdražuje aj VÚB banka, Poštová banka a Prima banka. Do prehľadu sme vybrali najbežnejšie bankové služby.

Prima banka

Od mája 2020 vstúpil do platnosti nový sadzobník poplatkov Prima banky. Zvýšenie poplatkov pocítia majitelia Osobných účtov, viac zaplatia za vedenie účtu i hotovostné transakcie.

  • Poplatok za vedenie Osobného účtu sa zvyšuje z 3,9 € na 4,9 €.
  • Výber hotovosti z iného bankomatu v SR alebo v zahraničí stojí 3 € (predtým bol poplatok 2,5 €).

O niekoľko centov naviac si priplatia klienti aj pri hotovostných službách: Poplatok za výber hotovosti v pobočke banky je 3 € (predtým bol poplatok 2,5 €), poplatok za vklad hotovosti inou osobou ako je majiteľ účtu je 3 € (predtým bol poplatok 2,5 €). Rovnaký poplatok je aj za vklad hotovosti na úverový účet.

Ak chcete vložiť alebo vybrať viac ako 15 000 €, zaplatíte poplatok 0,1% zo sumy. Predtým si banka účtovala tento poplatok až pri výbere sumy vyššej ako 20 000 €.

Prima banka zrušila poplatok za potvrdenie o zostatku úveru s budúcim dátumom vydané bankou na klientovu žiadosť vo výške 50,00 eur.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa, najväčšia domáca banka, mení poplatky od 1. júna. Najviac to pocítia klienti pri vložení hotovosti na účet. Majiteľ účtu si namiesto terajších 50 centov môže prichystať rovné 3 €.

  • Vklad hotovosti na účet, účet sporenia, vkladový účet, vkladnú knižku 3. osobou v pobočke banky, bude za poplatok 6 €, predtým 3 €.
  • Výber hotovosti z účtu, účtu sporenia a vkladnej knižky bude 6 €, predtým 4 €.
  • Jednorazový príkaz na úhradu v pobočke zdražie z 3 € na 5 €.
  • Potvrdenie o vykonaní prevodu zdražie dvojnásobne, z 5 € na 10 €.

Elektronické služby: SMS služby Extra1/ – pre každého Klienta a/alebo Oprávnenú osobu, bude za poplatok 2 € mesačne, predtým to bolo 1 € mesačne. Banka zrušila poplatok 1 € za Internetbanking.

VÚB banka

Rovnako od 1. júna musia so zdražením počítať aj tí, čo majú účet vo VÚB banke. Banka zaviedla poplatok za prevzatie karty na pobočke vo výške 8 €, platí pre debetné i kreditné platobné karty.

V zahraničí je výber z bankomatov skupiny Intesa Sanpaolo zadarmo. Vklady cez bankomaty s možnosťou vkladu, takzvané vkladomaty, sú pre klientov zadarmo.

  • Za vloženie hotovosti na účet sa teraz platí jedno euro. Tento poplatok banka účtuje za každých 100 kusov vložených mincí alebo bankoviek. Od júna poplatok stúpne na 1,50 €. Banka ho bude účtovať za každých 50 kusov vložených mincí alebo bankoviek.
  • Poplatok za zadanie bezhotovostných platobných operácií priamo v pobočke banky stúpne z 3 € na 5 €.
  • Bezhotovostné platby debetnou platobnou kartou za hazardné hry, stávkovanie a lotérie banka upravila z 3 € na 3,50 €. Platby kreditnou kartou budú za poplatok 3,50 €, predtým banka za tieto platby kreditnou kartou poplatok neúčtovala.

Poštová banka

Poštová banka zdražuje svoje služby od 1. júla. Klienti tohto finančného domu musia počítať s vyššími poplatkami za vklad aj výber hotovosti.

  • Poplatok za vklad hotovosti inou osobou, ako je majiteľ účtu alebo disponent (tento poplatok je vyberaný v hotovosti od vkladateľa), banka zvýšila na 4,50 €, predtým bol 2,50 €.

Výber hotovosti na obchodnom mieste banky alebo na pošte bude stáť 5 €, predtým 4 €.

Banka doplnila do sadzobníka poplatok za výber hotovosti na obchodnom mieste banky alebo na pošte v rámci Užitočného účtu senior vo výške 4 €.

Finančný dom tiež zdražuje služby poskytované v pobočkách. Napríklad poplatok za vypísanie bezhotovostného platobného príkazu stúpne z 3 € na 5 €.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM