Zo zahraničia

Bez ďalších poplatkov: EÚ predĺži bezplatný roaming až do roku 2032

Európania budú môcť aj naďalej volať, písať textové správy a prehliadať webové stránky počas cestovania v iných krajinách EÚ bez ďalších poplatkov.

Ilustračný obrázok k článku Bez ďalších poplatkov: EÚ predĺži bezplatný roaming až do roku 2032
Zdroj: pixabay.com

Členské štáty EÚ (Rada EÚ) napodobnili marcové rozhodnutie poslancov Európskeho parlamentu (EP) a schválili predĺženie systému roamingu za vnútroštátne ceny pri telefonovaní zo zahraničia (roaming ako doma) až do roku 2032. Informuje spravodajca TASR.

Bez ďalších poplatkov

Na konečnom znení nariadenia o roamingu sa vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ dohodli vlani v decembri. Europarlament nariadenie schválil 24. marca, ministri novelizáciu pôvodných predpisov z roku 2015, na základe ktorých boli v roku 2017 zrušené poplatky za roaming, odobrili v pondelok (4. 4. 2022).

Po uplynutí platnosti súčasného nariadenia o roamingu (30. júna 2022) tak Európania budú môcť aj naďalej volať, písať textové správy a prehliadať webové stránky počas cestovania v iných krajinách EÚ bez ďalších poplatkov.

Spotrebitelia budú mať v inom členskom štáte EÚ nárok na rovnakú kvalitu a rýchlosť mobilného pripojenia ako doma. Poskytovatelia roamingu budú povinní ponúknuť rovnakú kvalitu roamingu, akú majú klienti k dispozícii v ich domovskej krajine, za predpokladu, že to podmienky siete v navštívenom členskom štáte EÚ umožňujú.

Jednotné číslo tiesňového volania

Cestujúci vrátane osôb so zdravotným postihnutím budú mať plný prístup k službám tiesňovej komunikácie bez akéhokoľvek poplatku – či už pôjde o telefonát alebo textovú správu, a to vrátane prenosu informácie o polohe volajúceho. Operátori budú zároveň musieť užívateľov informovať o použití jednotného európskeho čísla tiesňového volania 112.

Revidovaným nariadením o roamingu sa upravujú maximálne veľkoobchodné ceny, aby sa zabezpečilo, že poskytovanie maloobchodných roamingových služieb za domáce ceny bude pre operátorov v celej EÚ udržateľné.

Zvyšuje sa tiež transparentnosť služieb, ktoré môžu byť spoplatnené dodatočnými nákladmi, a aj ochrana zákazníkov pred „šokmi“ z účtov vyplývajúcimi z neúmyselného roamingu v mobilných sieťach na trajektoch na mori alebo na palube lietadiel.

Kvalita služieb

Revidované nariadenie obsahuje aj opatrenia na zabezpečenie dobrej skúsenosti zákazníkov, pokiaľ ide o kvalitu služieb a prístup k pohotovostným službám, a to aj pre ľudí so špeciálnymi potrebami.

Nariadenie o predĺžení roamingu bude po podpísaní predsedníčkou Európskeho parlamentu a predsedom Európskej rady zverejnené v Úradnom vestníku EÚ a účinnosť nadobudne 1. júla 2022.

Európska komisia bude situáciu monitorovať a v prípade potreby predloží nový legislatívny návrh na reguláciu veľkoobchodných cenových stropov a prípadne aj ďalších aspektov trhu s roamingom.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM