TOS Správy Technológie

Bola to otázka času a už je to tu: Zlodeji využívajú umelú inteligenciu na DOKONALÝ PODVOD!

Každý technologický pokrok je využívaný aj podvodníkmi a pri rýchlom vývoji rôznych foriem umelej inteligencie sa treba pripraviť na čoraz sofistikovanejšie podvody.

Ilustračný obrázok k článku Bola to otázka času a už je to tu: Zlodeji využívajú umelú inteligenciu na DOKONALÝ PODVOD!
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

„Babka, skončil som vo väzení, nemám peniaze ani doklady. Môžeš mi súrne niečo poslať na kauciu?“ takýto telefonát mala 73-ročná seniorka z Kanady, ktorá si myslela, že jej volá vnuk. Podobné finty podvodníkov sú známe aj u nás, ale tento prípad sa odlišoval.

Rovnaký hlas

Hlas v telefóne totiž skutočne znel ako jej vnuk.

O tomto konkrétnom prípade informoval denník Washington Post.

Ako je to možné? Stojí za tým umelá inteligencia, ktorá je stále dokonalejšia a vytvára stále dokonalejší obsah – či už ide o text, obrázky alebo zvuk. A bola zneužitá aj v danom prípade. Vytvorila hlasový prejav vnuka s obsahom, ktorý si vymysleli podvodníci.

Jednoduchý proces

Aj keď je aktuálne najväčšou hviezdou ChatGPT, na svete sú aj ďalšie formy umelej inteligencie. Niektoré z nich sú nástroje na vytváranie zvukových deepfakes – klonovanie hlasu.

V praxi je to veľmi jednoduché. Zadáte niekoľko zvukových nahrávok vybranej osoby a text, ktorý chcete, aby povedala.

A ako sa podvodníci dostanú k vášmu hlasu? Rôzne, môžu sa s vami spojiť za vymysleným účelom, ale aj oveľa jednoduchšie – svoj hlas púšťame do online sveta napríklad formou videí nahratých na sociálne siete.

Ostražitosť na prvom mieste

„Ešte pred rokom bolo na naklonovanie hlasu človeka potrebné obrovské množstvo zvukového materiálu,“ uviedol pre Washington Post Hanih Farid z University of Berkeley s tým, že dnes ak máte profil sociálnej sieti a nahrali ste na neho nejakých 30 sekúnd hlasu, je celkom jednoduché ho replikovať.

Ak ste si mysleli, že na vás rôzne podvodnícke finty nemôžu byť účinné, buďte ostražitý. Svetu s umelou inteligenciou sa prispôsobujú aj kriminálnici a ich podvody nadobúdajú sofistikovanú tvár.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM