Zo zahraničia

Bombardovanie pôrodnice si vybralo krutú daň: Tehotná žena aj novorodenec zomreli

Miestny chirurg uviedol, že žena utrpela vážne zranenia panvy a bedrového kĺbu. Novorodenca privideli na svet cisárskym rezom, avšak podľa tohto chirurga „nejavil nijaké známky života“.

Ilustračný obrázok k článku Bombardovanie pôrodnice si vybralo krutú daň: Tehotná žena aj novorodenec zomreli
14
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Tehotná žena, ktorú zachytili fotografie pri minulotýždňovej evakuácii zo zbombardovanej pôrodnice v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, zomrela spolu so svojím novorodeným dieťaťom. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Obaja zomreli

Ženu po ruskom útoku na pôrodnicu urýchlene previezli na nosidlách do inej nemocnice, kde sa ju lekári pokúšali zachrániť. Keď si uvedomila, že o svoje dieťa prichádza, kričala na zdravotníkov: „Teraz ma zabite!“ Miestny chirurg Timur Marin uviedol, že žena utrpela vážne zranenia panvy a bedrového kĺbu.

Novorodenca privideli na svet cisárskym rezom, avšak podľa tohto chirurga „nejavil nijaké známky života“. Lekári sa následne zamerali na záchranu matky, pričom ju „viac ako 30 minút“ resuscitovali, avšak bezvýsledne. „Obaja zomreli,“ dodal Marin.

Bombardovanie pôrodnice

Rusko po stredajšom bombardovaní zmienenej pôrodnice, poprelo, že by tento útok spáchalo. Ruský vyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia a tiež ruský veľvyslanec v Británii Andrej Kelin, označili zábery z tohto útoku za „lživé správy“, pripomína stanica Sky News.

Moskva zároveň tvrdí, že budovu zmienenej pôrodnice ovládali ukrajinskí extrémisti a v tom čase v nej neboli už nijakí lekári ani pacienti, uvádza Sky News.

Tisíce zabitých

Najmenej 2 500 obyvateľov prístavného mesta Mariupol na juhu Ukrajiny bolo zabitých od začiatku ruskej invázie 24. februára. Počet obetí v pondelok ráno potvrdil Olexij Arestovyč, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého citovala spravodajská stanica Sky News aj agentúra Reuters.

Arestovyč uviedol, že tento údaj poskytla tamojšia samospráva. Rusko zároveň obvinil z toho, že v nedeľu opätovne zabránilo, aby sa do tohto mesta obliehaného ruskými vojakmi dostala humanitárna pomoc.

Reuters pripomína, že Moskva popiera útoky na civilistov na Ukrajine.

Obyvateľom Mariupolu v súčasnosti dochádzajú zásoby potravín, pričom Červený kríž pred pár hodinami varoval, že čas na ich záchranu „sa kráti“. Sky News pripomína, že civilistov sa zatiaľ z mesta nepodarilo evakuovať.

Prečítajte si aj

Rusi zbombardovali detskú nemocnicu v Mariupole
14
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM