Ilustračný obrázok k článku Bude mela? OĽaNO tvrdí, že mafia, fašisti a Ultras sa chystajú zneužiť protest
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Bude mela? OĽaNO tvrdí, že mafia, fašisti a Ultras sa chystajú zneužiť protest

Na výročie Nežnej revolúcie sa v Bratislave chystá niekoľko protestov, a to napriek zákazu zhromažďovania. OĽaNO tvrdí, že mafia, fašisti a Ultras sa chystajú zneužiť 17. november.

Aktualizované MI Zo Slovenska
Aktualizované MI Zo Slovenska

Bude mela? OĽaNO tvrdí, že mafia, fašisti a Ultras sa chystajú zneužiť protest

Na výročie Nežnej revolúcie sa v Bratislave chystá niekoľko protestov, a to napriek zákazu zhromažďovania. OĽaNO tvrdí, že mafia, fašisti a Ultras sa chystajú zneužiť 17. november.

Ilustračný obrázok k článku Bude mela? OĽaNO tvrdí, že mafia, fašisti a Ultras sa chystajú zneužiť protest
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na avizované utorkové demonštrácie zvolávajú ľudí kotlebovci, slovanistickí Ultras, národniari z SNS aj Smer. Rovnaká októbrová akcia bola plná radikálov, ktorí hádzali na policajtov dlažobné kocky, za čo si vyslúžili zásah vodným delom. Minister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že jeho muži sú pripravení aj teraz.

Kto sa tu bojí!?

Na protesty sa chystajú ľudia nespokojní s Matovičovou vládou. Chcú dať najavo nevôľu s protipandemickými opatreniami. Lenže akcia má aj silný politický rozmer, keďže na nepovolené protesty verbujú kotlebovci, SNS aj Smer.

„Mafia, fašisti a Ultras sa (konečne) spojili a chystajú sa zneužiť 17. november. V takejto vyberanej spoločnosti vraj nemôže chýbať ani Andrej Danko,“ napísalo vládne hnutie OĽaNO na Facebook.

Dodáva, že to nie je nič prekvapujúce, pretože vo väzbe už sedí celé bývalé vedenie polície, špeciálny prokurátor, bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská a desiatky sudcov.

„Vedia, v akej situácii sa nachádzajú mafiáni aj ich komplici v parlamente. Vedia, že čas sa kráti. Vedia, že zákon (už) platí pre každého,“ píše Matovičovo hnutie.

Smer pri Dubčekovej soche

Opozičný Smer-SD organizuje 17. novembra pred plánovanými protestmi vlastnú akciu pri soche Alexandra Dubčeka v Bratislave. Cez sociálne siete sa plánuje prihovoriť verejnosti a odporučiť ľuďom pridať sa k protestom. Informoval o tom hovorca strany Ján Mažgút. Predstavitelia strany sa tiež zúčastnia na proteste proti vláde.

Pôjdeme k jednej zo sôch Alexandra Dubčeka. Tam sa cez sociálne siete prihovoríme slovenskej verejnosti, tam povieme svoje názory a potom odporučíme tým, ktorí tam budú, aby sa ako radoví účastníci protestov pridali k tým protestom, ktoré budú organizované na iných miestach,“ uviedol šéf Smeru-SD Robert Fico.

Predstavitelia strany sa zároveň plánujú v utorok zúčastniť na pokojnom proteste proti vláde Igora Matoviča (OĽANO). Vláda sa podľa strany začala vyhrážať, že pokiaľ pôjdu ľudia do ulíc, zakročí proti nim polícia. „Nemôžeme zmeniť názor. Smer–SD nebude nikdy odhovárať našich sympatizantov od toho, aby sa 17. novembra zúčastnili na protestoch, na ktorých budú vyjadrovať svoj názor na vládu Igora Matoviča,“ skonštatoval.

Fico vyzval občanov na účasť na miestach určených v tento deň na stretnutie a na vyslovenie názoru, ako si predstavujú budúcnosť SR.

Upozornil tiež na opatrnosť pri priebehu týchto podujatí. „Podujatia musia byť demokratické a pokojné. Nemusia byť tiché, ľudia môžu vyjadriť svoj názor hocakým spôsobom, len to nesmie mať násilnú formu,“ doplnil šéf strany.

Strana Smer tvrdí, že ide o „občiansky protest,“ ktorého cieľom je vyjadriť nesúhlas s Matovičovou vládou. Povzbudzujú ľudí, aby tak prišli urobiť pokojne a demokraticky a nedali polícii zámienku na ďalší zásah ako v októbri. Čo sa môže stať?

Vysoká pokuta

Minister vnútra Roman Mikulec už v stredu po rokovaní vlády uviedol, že policajti sú takticky pripravení na protesty 17. novembra. Vyzval ľudí, ktorí chcú prísť na bratislavské námestia, aby mali rozum a ešte viac nezhoršovali epidemiologickú situáciu.

Policajti budú zrejme postupovať rovnako ako v októbri – situáciu budú sledovať a zasiahnu silou až vtedy, keď sa začnú násilnosti. Lenže vzhľadom na silnú účasť futbalových chuligánov a kotlebovských extrémistov je veľmi pravdepodobné, že opäť budú vzduchom lietať kamene a delobuchy.

Minister vnútra zároveň zdôraznil, že sa nachádzame v núdzovom stave a platí zákaz zhromažďovania. Preto všetkým protestujúcim hrozia vysoké sankcie.

Aktuálne platí, že za porušenie protipandemických opatrení môže človek dostať pokutu až do výšky 1 659 eur a v blokovom konaní na mieste až 1000 eur. Je ťažko predstaviteľné, že by policajti pokutovali stovky, či tisícky ľudí na jednom mieste. Preto je zásah vodným delom pravdepodobnejší.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín