ELA Správy Zo Slovenska

Budeme ako v Rakúsku? Väčšina Slovákov by súhlasila s veterným parkom v blízkosti bydliska

Až 61% obyvateľov Slovenska by súhlasilo s výstavbou veterných parkov v blízkosti ich bydliska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre NIKA na Úrade podpredsedu vlády vypracovala agentúra IPSOS.

Ilustračný obrázok k článku Budeme ako v Rakúsku? Väčšina Slovákov by súhlasila s veterným parkom v blízkosti bydliska
Zdroj: TASR/Tomáš Halász

Za najväčšie benefity budovania veterných parkov občania považujú to, že elektrina vyrobená z veterných turbín neprodukuje žiadne emisie a pomáha tak bojovať proti zmene klímy, ale aj za energetickú sebestačnosť.

Z prieskumu zároveň vyplýva, že až tri štvrtiny populácie (71%) už v minulosti o veterných parkoch počulo. Najčastejšie sa o tejto téme dozvedali z televízie. Myšlienka budovania veterných parkov sa páči až 70% obyvateľov a považujú ju za prínosnú.

„Nehovoríme do vetra – my ho chceme využiť. Preto aj plán obnovy ráta vo svojej novej zelenej kapitole REPowerEU s vytvorením pilotných oblastí vhodných na rozvoj veternej energie. Teší ma, že téma ľudí zaujíma: až 57% obyvateľov uvádza, že by sa o veternej energii chcelo dozvedieť viac. To je výborný štart pre opatrenia, ktoré nás v rámci plánu obnovy čakajú,“ uviedol podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec.

Pre pilotné oblasti pre rozvoj veternej energie ráta plán obnovy s potenciálnym celkovým inštalovaným výkonom najmenej 300 MW. Vytvorenie týchto oblastí sa má uskutočniť do konca roka 2025.

Zelená kapitola REPowerEU obsahuje rôzne reformy a investície v celkovej hodnote 403 miliónov eur, ktoré musia byť zrealizované do roku 2026.

Reprezentatívny prieskum agentúry IPSOS sa realizoval na vzorke 1020 respondentov v čase 9. až 26. februára.

Ilustračné foto

Súhlasili by ste s výstavbou veterného parku pri vašom bydlisku?

Áno 25%
Nie 75%
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM