Zo zahraničia

Budeme pre vysoko zmutovaný variant OMIKRON potrebovať vakcíny s novým zložením?

Prvé údaje ukazujú, že vysoko zmutovaný variant, ktorý je teraz prítomný v desiatkach krajín, môže byť nákazlivejší a prípadne aj viac odolávať vakcínam ako predchádzajúce kme­ne.

Ilustračný obrázok k článku Budeme pre vysoko zmutovaný variant OMIKRON potrebovať vakcíny s novým zložením?
Zdroj: pixabay.com/sk / CC0 1.0

Zatiaľ neexistuje odpoveď na to, či výrobcovia vakcín budú musieť prispôsobiť svoje očkovacie látky proti koronavírusu na nový rýchlo sa šíriaci variant omikron. Uviedla to v utorok riaditeľka Európskej agentúry pre lieky (EMA) Emer Cookeová, ktorú citovala agentúra AFP.

Vakcína s iným zložením

Prvé údaje ukazujú, že vysoko zmutovaný variant, ktorý je teraz prítomný v desiatkach krajín, môže byť nákazlivejší a prípadne aj viac odolávať vakcínam ako predchádzajúce kme­ne.

„Zatiaľ neexistuje odpoveď na to, či budeme potrebovať adaptívnu vakcínu s iným zložením na riešenie tohto (omikronu) alebo iných variantov,“ povedala Cookeová na tlačovej konferencii v Ženeve.

Podľa nej je potrebné mať k dispozícií viac údajov o vplyve variantu na účinnosť schválených vakcín proti koronavírusu, ako aj zhromaždiť ďalšie dôkazy.

To zahŕňa súčasnú účinnosť vakcín pri prevencii mierneho a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, ako aj pri hospitalizácii a úmrtí. Cookeová však zároveň dodala, že s piatimi vakcínami a šiestimi liekmi na liečbu covidu „sme v oveľa silnejšej pozícii ako minulý rok“.

Schválené vakcíny

Európska únia presne pred rokom schválila použitie prvej z piatich vakcín proti covidu v 27 členských štátoch, pripomína AFP.

Európska komisia v pondelok schválila podmienečnú registráciu vakcíny od Nuvaxovid od spoločnosti Novavax. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako jej schválenie odporučila EMA.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM