Správy Politika

Odmeny za očkovanie podľa Matoviča zabrali: KEDY ich začnú vyplácať?

Podľa Igora Matoviča sa vďaka odmenám podarilo zvrátiť klesajúci záujem o očkovanie. Seniorom ich začnú vyplácať už v najbližších dňoch.

Ilustračný obrázok k článku Odmeny za očkovanie podľa Matoviča zabrali: KEDY ich začnú vyplácať?
Zdroj: Dnes24.sk

Po tom, ako niektorí predstavitelia vlády oznámili úmysel finančne motivovať starších ľudí vo veku 60 a viac rokov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, očkovanosť prvou dávkou v tejto skupine vzrástla v porovnaní s mladšou vekovou kategóriou 50 – 59 rokov.

Oznámil to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) počas utorkovej tlačovej konferencie. Vyčíslil to na 395-percentný nárast záujmu oproti ľuďom vo veku 50 – 59 rokov, pričom v tejto druhej skupine, naopak, záujem klesol.

Finančnú motiváciu preto Matovič vníma ako úspešný úmysel.

Motivácia zabrala

„Od začiatku júla do 47. týždňa, kde sme oznámili úmysel motivovať dôchodcov na očkovanie, sa o päť percent viac očkovalo v absolútnych číslach ľudí z kategórie 60 plus, o päť percent viac ako z kategórie päťdesiatnikov,“ priblížil Matovič.

Tesne po oznámení úmyslu sa síce počet očkovaných 1. dávkou najskôr znížil v oboch vekových skupinách, čo však minister pripisuje zavedeniu plošného lockdownu pre všetkých. Zhruba týždeň na to sa však motivácia k očkovaniu 1. dávkou pri senioroch 60 plus vrátila na predošlú úroveň, pri skupine 50 – 59 však naďalej klesala.

Tu hovorí o drastickom poklese tempa očkovania, až o 80 % v 50. týždni v porovnaní so 47. týždňom, v ktorom vláda zaviedla lockdown. V 50. týždni sa teda ukázal až 395-percentný rozdiel medzi týmito vekovými skupinami z pohľadu zaočkovanosti 1. dávkou vakcíny. Minister vidí fungovanie finančnej motivácie aj pri očkovaní seniorov 3. dávkou.

Prečítajte si tiež

Odhadované náklady

Minister dáta porovnával s októbrovým prieskumom agentúry Focus. Prieskum v tom čase odhadoval záujem o 3. dávku maximálne pri 426 842 ľuďoch vo vekovej skupine 60 plus. Aktuálne dáta k nedeli (19. 12.) však ukazujú, že toto maximum sa už prekonalo o 90 086 ľudí. Podobný vývoj pozoruje minister aj pri očkovaní 1. dávkou, oproti prieskumu sa dalo reálne zaočkovať navyše 42 370 ľudí.

Minister sa vyjadril, že by na týchto výdavkoch najradšej minul čo najviac. Vidí v tom dobrú investíciu, pretože čím viac rizikových ľudí sa dá zaočkovať, tým pravdepodobnejšie sa krajina vyhne obmedzeniam v budúcnosti, čo zase štátnej pokladnici pomôže.

Náklady predbežne odhaduje na niečo okolo 270 miliónov eur.

Vyplácanie odmien

Ministerstvo financií SR zároveň vyzýva každého, aby sa bezodkladne zaočkoval akoukoľvek dávkou, na ktorú má aktuálne nárok.

„To je aj základnou podmienkou na získanie finančnej pomoci pre seniorov vo výške 200 a 300 eur,“ uvádza rezort financií.

Minister financií Igor Matovič zároveň oznámil, že finančná pomoc sa začne vyplácať formou poštovej poukážky ešte v decembri medzi sviatkami.

Viac informácií ohľadom podmienok získania aj vyplácania pomoci nájdete TU!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Koronavírus na Slovensku

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM