Budíte sa ešte PRED budíkom? Vedci odhalili, PREČO sa to deje
Vedci vysvetlili, prečo sa niektorí ľudia budia niekoľko minút pred zvonením budíka.
Niektorí z nás potrebujú niekoľko nastavených budíkov, aby sa vôbec dostali z postele. Potom sú tu aj takí, ktorí sa zobudia 5 minút pred budíkom. Ako je to možné?
Lad Bible upozorňuje, že na to, že sa človek pravidelne budí pred zvonením budíka, existuje vedecké vysvetlenie.
Čo sa to deje?
V našom mozgu sa totiž nachádza zoskupenie neurónov nazývané suprachiazmatické jadro, ktoré ovláda naše biologické hodiny.
„Suprachiazmatické jadro môže tiež rozhodnúť, kedy sa cítite ospalí a kedy sa cítite úplne bdelí,“ píše server s tým, že po tejto informácii už budete vedieť, čo môže za to, že sa vám chce spať aj po tom, čo ste sa práve zobudili po výdatnom osemhodinovom spánku.
Telo sa na náš režim naučí
Lad Bible uvádza, že naše telesné hodiny pracujú najefektívnejšie, keď máme pravidelný režim. Čiže telo sa „naučí“ na istý režim, keď chodíme spať a vstávame každý deň v rovnakom čase. V tom je mimoriadne dôležitý proteín nazývaný PER. Ten reguluje cyklus spánku a bdenia.
Hladina bielkovín počas dna stúpa a klesá, pričom najnižšia je práve v noci. Podľa portálu nízka hladina PER spôsobí únavu a nastupuje mrzutosť, čím nám telo naznačuje, aby sme sa čo najskôr vybrali do postele.
Už hodinu pred zvonením budíka
„Vedci tvrdia, že ak sa budete držať konzistentného spánkového režimu, vaše telo sa naučí prispôsobiť a zvýšiť vaše hladiny PER tesne predtým, ako sa spustí váš budík,“ píše portál s tým, že podľa vedcov k zvýšeniu PER začína dochádzať približne hodinu pred plánovaným budíčkom.
Ak sa už vaše telo naučilo na tento režim a pravidelne vás budí ešte pred budíkom, no zrazu sa predčasne nezobudíte, môžete znenazdajky pociťovať stres. Odborníci odporúčajú, aby dospelí spali denne sedem až deväť hodín. Pri deťoch je to ešte viac – deväť až trinásť hodín spánku denne.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné