Správy Zo Slovenska

Budú nás očkovať proti opičím kiahňam? Ministerstvo preveruje možnosti obstarania VAKCÍN

Pracovná skupina Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR odporučila zakúpiť do 2000 dávok vakcín proti pravým kiahňam.

Ilustračný obrázok k článku Budú nás očkovať proti opičím kiahňam? Ministerstvo preveruje možnosti obstarania VAKCÍN
Zdroj: TASR/AP

Pre TASR to uviedol komunikačný odbor rezortu. Vakcíny poskytujú efektívnu ochranu aj proti opičím kiahňam.

Preverujú možnosti

„MZ aktuálne preveruje možnosti obstarania týchto vakcín vrátane centrálneho obstarávania Európskou komisiou,“ ozrejmilo. Zakúpené vakcíny sa následne podľa neho dodajú do špecializovaných centier naprieč Slovenskom.

Ministerstvo zdôraznilo, že staršia a riziková populácia z pohľadu veku očkovanie proti pravým kiahňam už absolvovala v mladosti.

Pracovná skupina, na ktorú sú prizývaní aj odborníci z oblasti epidemiológie, podľa rezortu nateraz neidentifikovala opičie kiahne ako bezprostrednú hrozbu verejného zdravia.

Kto sa bude očkovať?

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR minulý mesiac avizoval, že vakcínou účinnou proti opičím kiahňam by sa na Slovensku mali očkovať iba úzke kontakty s vysokým rizikom nákazy na ich vlastnú žiadosť a zdravotníci v profesionálnom riziku.

Existuje podľa neho predpoklad, že vakcína sa u nás bežne v ohniskách nebude používať, alebo sa bude používať zriedkavo.

Na Slovensku vo štvrtok (7. 7.) potvrdili prvý prípad opičích kiahní. Nakazená osoba je vo veku 20 až 59 rokov, nakazila sa pravdepodobne v zahraničí. Je izolovaná a hospitalizovaná. Všetky úzke kontakty podchytil príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Ilustračné foto

Súvisiace články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM