Webnoviny - Svet

Busta Fica zmizla. Autor podal trestné oznámenie

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Trestné oznámenie dnes podal na políciu autor busty expremiéra Roberta Fica Dalibor Bača. Busta v utorok spred bratislavského Istropolisu zmizla. Podľa tlačovej správy občianskeho združenia Verejný podstavec „keďže autor diela nebol informovaný o tom, kde sa Doc. JUDr. ROBERT FICO, CSc. nachádza a kto ho odstránil, vzniklo podozrenie, že došlo k trestnému činu krádeže umeleckého diela podľa trestného zákona“. Ako pre SITA povedal Bača, dnes podal na okresné riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava III trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý v pondelok 2. augusta pred obedom na Trnavskom mýte odcudzil bustu v hodnote 12-tisíc eur. Bača čaká, ako prípad polícia prešetrí, keďže od majiteľa podstavca, na ktorom bola busta nainštalovaná – Jednotného majetkového fondu (JMF) zväzov odborových organizácii v SR, nemá žiadne informácie. JMF sa k situácii odmietol vyjadriť aj pre agentúru SITA.

Fotografia busty

Bustu „Doc. JUDr. ROBERT FICO, CSc.“ nainštalovalo združenie Verejný podstavec v rámci svojho nového výstavného projektu public-artovej galérie Verejný podstavec na námestí pred bratislavským Istropolisom (budovou Domu odborov) v nedeľu 1. augusta. Pár hodín po jej vystavení ju plachtou zahalili pracovníci Domu odborov a v pondelok 2. augusta ju úplne odstránili. Majiteľ podstavca vyzval organizátorov projektu na odstránenie busty. Ako pre agentúru SITA povedal Dalibor Bača, pracovníci zahalenie diela odôvodnili tým, že je politikum, čo v projekte verejnej galérie Verejný podstavec dohodnuté nebolo.

Podľa Baču vystavením busty začali pilotný projekt public-artovej galérie Verejný podstavec. Projekt riadne písomne povolil JMF v marci tohto roka. V rámci neho chceli postupne predstavovať diela súčasných slovenských a svetových sochárov. Busta Fica mala byť na podstavci určenom v minulosti pre bustu Františka Zupku pred Domom odborov vystavená do 28. októbra. Nešlo teda o jednorazový projekt. Po jeho skončení ju malo vystriedať dielo českej výtvarnej skupiny Pode Bal, známej ostrou kritikou spoločnosti. Autori projektu veria, že verejná galéria by mohla pokračovať. Podľa nich totiž v hlavnom meste nemajú mladí sochári priestor.

JMF nežiadal vopred vidieť to, čo presne chcú vystavovať, upozornil Bača, ktorý je aj jedným z autorov projektu. Aj preto odmietol odstrániť dielo. Združenie Verejný podstavec nesie plnú zodpovednosť za výstavnú dramaturgiu a vníma ju ako autonómnu kurátorskú kompetenciu. „Akýkoľvek zásah do prezentácie výtvarných diel je ideologickým diktátom, s ktorým sa nemôžeme nikdy stotožniť a svedčí o praktikách, ktoré sú spájané s totalitnými režimami,“ tvrdí. Zmiznutie busty preto považuje za jasný odkaz na „ideologickú kontrolu verejného priestoru“, za signál, „že verejný priestor je silným politikom aj vyše dvadsať rokov po Nežnej revolúcii“.

Projekt Verejný podstavec nadviazal na iniciatívu Akú sochu do mesta? (2006) a petíciu Stop kultúrnej politike v našich mestách (2006), ktorá kritizovala zahlcovanie verejného priestoru turistickými atrakciami a gýčmi. Na tieto aktivity nadviazal protest proti osadeniu sochy Svätopluka. Viac možno nájsť na webstránke projektu http://www.verejnypodstavec.com.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM