ELA Politika

Čakajte chudobnejší 13. dôchodok a minimálnu mzdu: Krajniak je podľa Smeru politický podvodník

Opozičná strana Smer-SD bude tvrdo bojovať za "výdobytky sociálneho štátu".

Ilustračný obrázok k článku Čakajte chudobnejší 13. dôchodok a minimálnu mzdu: Krajniak je podľa Smeru politický podvodník
Zdroj: TASR/AP

Pri 13. dôchodku, ktorý zaviedla ešte bývalá vláda, by mali nastať zmeny. Národná rada (NR) SR vo štvrtok posunula do druhého čítania vládny návrh zákona o 13. dôchodku. Po novom má byť štátnou sociálnou dávkou a maximálna suma bude 300 eur.

Dôchodcovia v minulosti dostávali vianočný príspevok koncom roka, bývalá vláda však schválila 13. dôchodok, ktorý ho mal už v tomto roku nahradiť. Výška 13. dôchodku mala byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov.

Niektorí budú ukrátení

Ministerstvo práce však pripravilo novelu zákona o 13. dôchodku. Po novom senior s dôchodkom do 214,82 eura má dostať 13. dôchodok v sume 300 eur, pričom si oproti vianočnému príspevku z minulosti polepší o 100 eur.

Senior s dôchodkom 300 eur dostane 13. dôchodok vo výške 269,34 eura, senior so 400-eurovým dôchodkom dostane 233,34 eura, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197,34 eura, pričom tento dôchodca by v minulosti dostal vianočný príspevok vo výške 71,86 eura.

„Ak suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, suma 13. dôchodku sa určuje podľa vzorca. So stúpajúcou výškou dôchodku, respektíve úhrnu súm dôchodkov, sa výška 13. dôchodku lineárne znižuje, pričom sa navrhuje garantovať minimálnu sumu 13. dôchodku vo výške najmenej 50 eur,“ konštatuje rezort práce.

Nárok na 13. dôchodok budú mať poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia.

Zruší sa automat

Minimálna mzda v budúcom roku má byť 623 eur v hrubom namiesto 620 eur a má byť teda vo výške 57 % priemernej mzdy v minulom roku.

Zvýši sa z tohtoročných 580 eur. Po novom sa zmení aj systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce a zavedený má byť paušál zvýšenia vo výške 43 eur.

Okrem toho sa stanoví pevná suma príplatkov za prácu. Vyplýva to z návrhu zákona o minimálnej mzde, ktorý vo štvrtok posunul parlament do druhého čítania.

Po tom, ako sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli, ministerstvo práce predložilo vlastné návrhy.

Finálny návrh sa zrodil až na rokovaní tripartity. Po novom sa má upraviť zavedený automat zvyšovania minimálnej mzdy a v budúcom roku má minimálny zárobok dosiahnuť 623 eur v hrubom. Suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu zamestnancom má byť 3,58 eura.

Politický podvodník?

Opozičná strana Smer-SD bude tvrdo bojovať za „výdobytky sociálneho štátu“. Vo štvrtok na brífingu pred Národnou radou (NR) SR to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

„To, čo navrhuje vládna koalícia, je výrazné oslabenie sociálneho štátu,“ zdôraznil Fico. Ide podľa jeho slov o zrušenie automatu na zvyšovanie minimálnej mzdy, pričom je to zníženie minimálnej mzdy v porovnaní s tým, čo v súčasnosti platí v zákone.

V prípade 13. dôchodkov podľa Fica vládny návrh oberá napríklad starobného dôchodcu o sumu od 160 do 410 eur. „Dohromady je to 290 miliónov eur, ktoré vládna koalícia berie dôchodcom na dôchodkoch, ktoré mali byť vyplatené ako 13. dôchodky,“ vyčíslil.

Kritizoval tiež, že hnutie Sme rodina najprv hlasovalo za tieto opatrenia a neskôr vo vláde tieto veci rušia. Preto považuje Krajniaka za politického podvodníka a Sme rodina za podvodnícku stranu. Priblížil, že Smer-SD bude podávať návrhy, aby zostala v platnosti existujúca právna úprava.

Skonštatoval, že 26 poslancov Smeru-SD návrh na odvolanie Krajniaka podpísalo. Vyzval preto opozičných poslancov, najmä odídencov zo Smeru-SD, aby prestali taktizovať a návrh tiež podpísali.

„Nevidíme žiadny dôvod na odklad podávania návrhu na odvolávanie ministra až po októbrovej schôdzi. Myslím si, že po tom, čo dnes predviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny je namieste, aby ešte dnes bol podaný návrh na odvolanie ministra Krajniaka,“ podotkol Fico.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie