Milan Hanzel Správy Zo Slovenska

Čaputová si telefonovala s riaditeľmi nemocníc: A jej záver? Sme na tom ZLE!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla vo štvrtok po tom, čo sa spojila s viacerými riaditeľmi slovenských a českých nemocníc.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová si telefonovala s riaditeľmi nemocníc: A jej záver? Sme na tom ZLE!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

O tom, aký rezultát si urobila hlava štátu, informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Alfou omegou sú nemocnice

Nemocnice sú citlivým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy. Aj to si myslí Zuzana Čaputová.

Situácia je zlá

Riaditelia nemocníc sa podľa prezidentky zhodujú, že situácia je zlá. Takmer všetky svoje kapacity už musia venovať len pacientom s ochorením COVID-19 a ostatné zdravotné úkony sú na minimálnej, nevyhnutnej úrovni.

„Svorne tvrdia, že kľúčovým je v tejto chvíli zdravotnícky personál,“ priblížil hovorca slová Zuzany Čaputovej.

Stúpa nakazených

Počet nakazených lekárov a zdravotníckeho personálu rastie. Prejavuje sa už ich nedostatok, a to v situácii, keď narastá počet hospitalizovaných. „Riaditeľom chýba centrálne riadenie a manažment pacientov medzi nemocnicami. Nemocnice sú v krízovej situácii, ktorá si vyžaduje operatívne centrálne riadenie,“ doplnil s tým, že to doterajšie nepovažujú za dostatočné.

S kým telefonovala?

O zvládaní krízovej situácie sa hlava štátu rozprávala s riaditeľom Nemocnice sv. Jakuba v Bardejove Mariánom Petkom, riaditeľom dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Jozefom Mintálom, riaditeľom nemocnice v Bojniciach Vladimírom Vidom, riaditeľmi českých nemocníc v Prachaticiach Michalom Čarvašom a Uherskom Hradišti Petrom Sládkom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie