Zo Slovenska

Čaputová v Poprade: Antisemitizmus nevymizol, počet incidentov dokonca rastie

Antisemitizmus zo spoločnosti podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej nevymizol, dokonca, ako tvrdí, za posledné roky rastie počet antisemitských incidentov.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová v Poprade: Antisemitizmus nevymizol, počet incidentov dokonca rastie
6
Galéria
Zdroj: TASR/Veronika Miháliková

Hlava štátu na to upozornila v Poprade počas piatkovej pietnej spomienky pri príležitosti 80. výročia prvého transportu Židov zo Slovenska.

Židovské modlitebné, spoločenské a pietne miesta stále podľa prezidentky potrebujú zvýšenú ochranu. „Prejavmi antisemitizmu sú aj popieranie historických faktov a bagatelizácia zločinov, napríklad aj v podobe cynického zdôvodnenia agresie Ruska voči Ukrajine takzvanou ‚denacifikáciou‘,“ skonštatovala.

V súčasnosti si podľa Čaputovej vie verejnosť možno lepšie predstaviť udalosti spred 80 rokov, pretože za hranicami Slovenska je opäť vojna. „Keď sa naši predkovia ocitli zoči-voči zlu, kládli si otázku, či sa mu prizerať alebo postaviť. Našťastie, dnes riskujeme podstatne menej než oni, keď vyjadríme morálny postoj. O to silnejší by však mal byť náš hlas a naša ochota urobiť správnu vec,“ vyhlásila prezidentka.

Ako podotkla, obete holokaustu si spoločnosť uctí, keď bude aj v každodenných situáciách pamätať na slová a udalosti, ktoré holokaustu predchádzali.

Rovnako aj keď spozornie pri každej nespravodlivosti či prejave nenávisti voči Židom alebo ďalším národom a menšinám.

Pietna spomienka pri príležitosti 80. výročia prvého transportu Židov zo Slovens
6
Galéria
Zdroj: TASR/Veronika Miháliková

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM