Aktualizované han Zo Slovenska

Celé Slovensko je v ŠOKU a Dědeček na SLOBODE! Zo súdu doslova UTIEKOL!

Obvinený Dušan Dědeček, ktorý v opitosti spôsobil nedeľňajšiu tragickú dopravnú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami, bude stíhaný na slobode.

Zdroj: TASR

Vo štvrtok večer ho prepustil zo zadržania sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť.

Informoval o tom hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Športový funkcionár sa postavil pred sudcu krátko po 16.00 hodine, kam ho doviezla policajná eskorta. Stalo sa tak po tom, čo muži zákona uzavreli niektoré ulice v centre Bratislavy.

Potom dlhé desiatky minút bolo celé Slovensko v napätí o tom, ako rozhodne súd. Následne sa pred Justičným palácom v centre Bratislavy udialo niečo, čo čakal azda len málokto. Obvinený odišiel zo súdu bez pút a doslova sa cez dav novinárov predieral. Pomohli mu aj policajti, aby nasadol do pristaveného vozidla.

Vraj neutečie…

„Súd nevzhliadol dôvod tzv. útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod tzv. preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva,“ priblížil hovorca. Dodal, že súd konštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia.

„Podľa sudcu pre prípravné konanie rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o treste. Preto ani fatálnosť a neospravedlni­teľnosť následku žalovaného skutku nezakladá väzobné stíhanie obvineného,“ povedal Adamčiak.

Ako priblížil, o sťažnosti prokurátora bratislavskej krajskej prokuratúry proti tomuto rozhodnutiu bude na verejnom zasadnutí rozhodovať KS v Bratislave v piatok 14. októbra.

„Je to súdne rozhodnutie, s ktorým môžeme nesúhlasiť, ale treba ho rešpektovať,“ reagoval prokurátor Juraj Chylo. Okolnosti víkendovej nehody nechcel bližšie komentovať. Obvinený po prepustení zo zadržania na slobodu na otázky novinárov neodpovedal.

Dušan Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie. Obvinený pod vplyvom alkoholu šoféroval v nedeľu (2. 10.) neskoro večer auto, ktoré narazilo v centre Bratislavy do zastávky mestskej hromadnej dopravy – Zochova. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených.

Ďalšie aktuálne témy

Dušan Dědeček po odchode zo súdu
5
Galéria
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM