Správy Zo Slovenska

Celoplošné testovanie: Bez negatívneho modrého certifikátu do práce nepôjdeme

V súvislosti s vyčerpaním zdravotníkov, ktorí majú byť pri testovaní, Matovič tvrdí, že to sú "povrchné, emocionálne praktiky a manipulácie".

Ilustračný obrázok k článku Celoplošné testovanie: Bez negatívneho modrého certifikátu do práce nepôjdeme
5
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Na celoplošné testovanie je potrebných 2-tisíc zdravotníkov z praxe. Čo je sedemkrát menej, ako ich bolo potrebných v novembri. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽANO) po rokovaní vlády v stredu s tým, že na testovanie je celkovo potrebných približne 4-tisíc zdravotníkov, ale 2-tisíc z toho budú študenti medicínskych odborov. Potvrdil, že celoplošné testovanie bude.

Do práce len s modrým certifikátom

V súvislosti s vyčerpaním zdravotníkov na testovanie Matovič tvrdí, že to sú „povrchné, emocionálne praktiky a manipulácie“. Pripomenul, že ani jeden zdravotník nebol počas prvého celoplošného testovania v odberovom mieste nasilu a nebude musieť byť ani v tom avizovanom. „Zákon je postavený tak, že teraz môžeme to odberové miesto robiť s jedným zdravotníkom,“ poznamenal predseda vlády.

Na budúcovíkendové testovanie odhaduje Matovič 4-tisíc odberových miest, ktoré sa spravia popri už existujúcich mobilných odberových miestach.

Ľudia by na testovanie mali chodiť podľa časových slotov, aby sa netvorili zbytočné rady a ľudia nemrzli vonku, priblížil Matovič. Modrý certifikát bude zároveň podmienkou vstupu do zamestnania. Podotkol, že po prvom kole testovania nemajú ľudia „snívať“ o otvorených obchodoch.

Celoplošné testovanie avizoval premiér po pondelkovom (11. 1.) rokovaní vlády. Opakovať sa má v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR

Najčítanejšie