Zo zahraničia

Ceny plynu klesli v Európe na najnižšiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine

Ceny zemného plynu v Európe vo štvrtok klesli na najnižšiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Ceny plynu klesli v Európe na najnižšiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine
Zdroj: TASR/AP

Referenčný európsky termínovaný kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci vo štvrtok na burze v Amsterdame padol až o 17,5 % na 87,19 eura za megawatthodinu. To bolo najmenej od 23. februára, čo bol deň pred začiatkom ruskej invázie. Kontrakt ukončil štvrtkové obchodovanie so stratou 9,2 % na 95,62 eura za megawatthodinu.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Objednávky na tranzit plynu cez Ukrajinu sa vo štvrtok opäť zvýšili po poklese na začiatku týždňa. Ponuku na trhu zvýšil aj koniec niektorých výpadkov produkcie v Nórsku.

Trh sa však naďalej sústredí na dodávky ruského plynu. Moskva totiž pokračuje vo svojej vojne proti Ukrajine. Navyše ešte nie je jasné, ako sa vyrieši požiadavka ruského prezidenta Vladimira Putina týkajúca sa platieb za plyn v rubľoch.

Slová Putina

Putin vo štvrtok v televíznom prejave vyhlásil, že Európa nemá rozumnú náhradu za ruský plyn. „Na globálnom trhu jednoducho neexistujú voľné kapacity a dodávky z iných krajín, predovšetkým z USA, ktoré by mohli posielať plyn do Európy, budú zákazníkov stáť mnohonásobne vi­ac.“

Putin však nezopakoval svoje vyhrážky, že Rusko zastaví dodávky plynu do Európy, aj keď spomínal problémy s platbami za export. Banky z nepriateľských štátov meškajú s platbami, povedal bez uvedenia detailov.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM