Zo zahraničia

Česko je v pozore: Epidémia prešla zo západu na východ, hlásia nové OHNISKÁ nákazy

Epidémia koronavírusového ochorenia COVID-19 sa zo západu Česka definitívne presunula na východ krajiny.

Ilustračný obrázok k článku Česko je v pozore: Epidémia prešla zo západu na východ, hlásia nové OHNISKÁ nákazy
10
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nové ohniská pribúdajú na severe Moravy, ale aj v Uherskom Hradišti.

Naopak Chebsko, Domažlicko a severozápad Čiech sú takmer bez výskytu vírusu, vyplýva z najnovších hlásení hygienických staníc, o ktorých v stredu informoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Podľa idnes.cz si od začiatku mesiaca doteraz prinieslo koronavírus do Česka zo zahraničia 19 ľudí. Traja sa mali nakaziť na Slovensku a v USA.

Dvaja sa infikovali v Británii, Švédsku a Chorvátsku, ďalší navštívili Ekvádor, Peru, Španielsko, Portugalsko, Maďarsko, Srbsko a Rusko.

Epidémia sa presúva

Podobne sú na tom aj okresy Stredočeského kraja – smerom na západ od Prahy (Rakovník, Kladno, Beroun, Příbram) sa nákaza takmer nevyskytuje, smerom na východ (Kolín, Kutná Hora) sú registrované desiatky prípadov.

Najväčšie týždenné prírastky sú momentálne v Karvinej (+ 191), Frýdku-Místku (+ 84), Prahe (+ 64) a Ostrave (+ 46).

Vírus sa aktuálne šíri tiež v Kutnej Hore, Novom Jičíne, Olomouci, Jihlave, Brne a Uherskom Hradišti.

Okres Karviná má hlavné ohnisko v baniach OKD. Frýdecko-Místecko uvádza firmu, ktorá zhodou náhod vyrába ochranné a zásahové odevy a v marci šila rúška z nanotextílií aj priamo pre mesto Frýdek-Místek. Minulý týždeň všetci jej zamestnanci prešli testovaním.

Hoci sa na Karvinsku vírus šíri dlhodobo, v oblasti neboli prijaté karanténne opatrenia a prevádzka baní OKD zostávala celé týždne nezmenená.

Povinné rúška v Jihlave

Nosenie rúšok vo všetkých verejných zariadeniach bude od utorka 14. júla povinné v celom okrese Jihlava. V pondelok o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Opatrenie začne platiť od utorka 15:00 h. Jeho vplyv budú hygienici vyhodnocovať v piatok a rozhodovať budú aj o tom, ako dlho bude nosenie rúšok povinné. Od piatku už platí v regióne povinnosť nosiť rúška v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach.

„Nosenie rúšok bude platiť do odvolania. Dnes sme sa na tom dohodli s krajskou hygienickou stanicou,“ uviedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Rúška tak budú musieť ľudia nosiť v hromadnej doprave, obchodoch a tiež službách, kde dochádza ku osobnému kontaktu so zákazníkmi, ako napríklad pri manikúre či pedikúre.

Povinné nosenie rúšok sa bude týkať aj návštevníkov väčších vonkajších kultúrnych podujatí. Úrady vyzvú organizátorov, aby nosenie rúšok kontrolovali. V prípade, že tak neurobia, sa bude porušením nariadení zaoberať polícia.

Ďalšie opatrenia

Povinné nosenie rúšok platí od pondelka aj na jihlavskej radnici. Priamo na magistráte sa síce ochorenie COVID-19 zatiaľ nepotvrdilo, avšak infikovaná je spolupracovníčka mesta z komisie pre občianske záležitosti. Z toho dôvodu sa pripravujú ďalšie preventívne opatrenia.

Dosiaľ sa v ČR novým koronavírusom nakazilo celkovo 13 204 ľudí, vyliečených je 8365 ľudí a obetí na životoch 353. Vyplýva to z informácií českého ministerstva vnútra.

Podľa dostupných informácií je najpostihnutejším regiónom okres Karviná v Moravskosliezskom kraji na severovýchode ČR, kde sa nákaza začala šíriť medzi baníkmi v baniach spoločnosti OKD.

Na Karlovom moste sa s koronakrízou lúčili večerou pri polkilometrovom stole
10
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM