Milan Hanzel Hokej

Československý hokej plače: Opustil NÁS posledný člen zlatého tímu z roku 1947

Vo veku 97 zomrel bývalý hokejista Vladimír Zábrodský. Dvojnásobný majster sveta bol posledný žijúci člen zlatého československého mužstva z MS 1947.

Ilustračný obrázok k článku Československý hokej plače: Opustil NÁS posledný člen zlatého tímu z roku 1947
2
Galéria
Zdroj: pixabay

Informáciu potvrdila oficiálna stránka Sparty Praha, pre ktorú je Zábrodský jedna z najväčších legiend.

Aj tenis aj hokej

Zábrodský sa preslávil nielen na ľade, ale aj na tenisových kurtoch. V rokoch 1948, 1955 a 1956 reprezentoval v Davisovom pohári.

„Bol vodcovskou osobnosťou Sparty a zároveň aj neformálny tréner mužstva. Spoluhráčov stmelil v partiu kamarátov, ktorí sa bavili na ľade aj mimo neho. V rámci odreagovania pred vrcholom sezóny vzal tím do Vysokých Tatier a výsledkom boli dva majstrovské tituly. Na ľade ho preslávil smrtiaci bekhend, ale aj neodmysliteľný módny doplnok, šál okolo krku, ktorým si chránil chúlostivú šiju,“ uviedol pražský klub v spomienke na Zábrodského.

Legenda ako hrom

V roku 1997 ho uviedli do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), v Sparte ho v rámci osláv 100 výročia klubu zaradili do historického tímu najväčších hviezd. „Odišiel posledný žijúci člen mužstva, ktoré vybojovalo pre československý hokej prvý titul majstra sveta. Česť jeho pamiatke,“ povedal prezident Českého hokeja Tomáš Král.

„Pána Zábrodského považujem nielen ja, ale aj veľa fanúšikov za najväčšiu legendu nášho klubu. V Sparte zanechal obrovskú stopu,“ uviedla generálna manažérka HC Sparta Praha Barbora Snopková Haberová.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM