Zo Slovenska

Chcete sa KORČUĽOVAŤ na zamrznutom jazere? Nepodceňte HRÚBKU ľadu, KOĽKO má mať centimetrov?

Januárové mrazy mnohých lákajú na korčule. Viete, ako si skontrolovať, či je ľad dostatočne pevný?

Ilustračný obrázok k článku Chcete sa KORČUĽOVAŤ na zamrznutom jazere? Nepodceňte HRÚBKU ľadu, KOĽKO má mať centimetrov?
5
Galéria

Ľad na vodných plochách by mal mať pri skupine štyroch až piatich ľudí hrúbku aspoň 12 až 15 centimetrov. Pri väčšej skupine aspoň 20 centimetrov. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský Červený kríž (SČK) v súvislosti s bezpečným korčuľovaním.

Dôležitosť kontroly

„Pred vstupom na ľad ho vizuálne skontrolujte. Hľadajte praskliny, nerovnosti a iné príznaky slabého ľadu,“ približuje SČK. Odporúča vyskúšať ľad pri brehu, urobiť doň dieru sekáčikom, sekerou alebo vrtákom na zistenie jeho hrúbky. Pre jedného človeka by mala byť podľa SČK hrúbka ľadu aspoň desať centimetrov.

Ďalej radí pomaly postupovať ďalej od brehu a priebežne skúšať tuhosť ľadu. „Pozorne počúvajte zvuky, ktoré ľad vydáva. Tupé zvuky alebo praskanie môžu naznačovať jeho potenciálne oslabenie,“ poukázal Červený kríž.

Keď ľad praská…

V prípade, že začne ľad praskať, je potrebné si ľahnúť a roztiahnuť končatiny, aby sa váha tela čo najviac rozložila. Postupne sa podľa SČK treba doplaziť na bezpečnejšie miesto.

„Vždy uprednostňujte bezpečnosť a nikdy zbytočne neriskujte. V prípade pochybností si nájdite iné miesto na korčuľovanie alebo počkajte na priaznivejšie podmienky,“ povedal Červený kríž.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Korčuľovanie Devínska Nová Ves
5
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM