Magazín

Chcete vidieť jasnú KOMÉTU voľným okom? Je tu veľká príležitosť NEMINÚŤ tento termín!

Čaká nás vesmírne divadlo, aké tu nebolo už pár rokov. Kométu zahliadneme aj voľným okom už onedlho.

Ilustračný obrázok k článku Chcete vidieť jasnú KOMÉTU voľným okom? Je tu veľká príležitosť NEMINÚŤ tento termín!
Zdroj: pixabay.com

Na tmavej nočnej oblohe bude na prelome januára a februára voľným okom viditeľná jasná kométa. TASR o tom informovali Roman Mikušinec a Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov (SZA). Naposledy bola jasná kométa viditeľná v lete v roku 2020.

Videli ju už neandertálci?

Novoobjavená kométa C/2022 E3 (ZTF) bola pôvodne považovaná za asteroid, no po zistení slabej kometárnej aktivity bol preklasifikovaný na kométu. „Už prvé výpočty dráhy ukázali, že pred vstupom do vnútornej Slnečnej sústavy bola na silne pretiahnutej eliptickej dráhe s dobou obehu približne 47 500 rokov,“ priblížili Mikušinec a Rapavý. Podľa nich je možné, že ak bola kométa dostatočne jasná, videli ju už neandertálci.

Aj voľným okom

Najbližšie bude kométa k Zemi 2. februára, keď dosiahne aj maximálnu jasnosť a bude na hranici pozorovateľnosti voľným okom. „Pozorovacie podmienky budú veľmi dobré,“ zhodnotili. Najlepšie podmienky na pozorovanie kométy sú podľa SZA od druhej polovice januára, keď pozorovanie nebude rušiť Mesiac, ktorý je v nove 21. januára.

„Od nás bude kométa pozorovateľná asi do konca marca, no to už bude v súhvezdí Eridanus a jej jasnosť poklesne,“ doplnili Mikušinec a Rapavý. Na jej pozorovanie bude preto už potrebný ďalekohľad s priemerom aspoň desať centimetrov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM