Správy Zo zahraničia

CIA v tom má jasno: TAKÁTO je pravda o hrozbe použitia JADROVÝCH zbraní zo strany Ruska

Predstavitelia západných spravodajských služieb varovali, že Kremeľ by sa mohol uchýliť k použitiu taktických alebo iných jadrových zbraní s obmedzeným účinkom v prípade, ak by sa vojenské ťaženie na Ukrajine nevyvíjalo podľa jeho plánov.

Ilustračný obrázok k článku CIA v tom má jasno: TAKÁTO je pravda o hrozbe použitia JADROVÝCH zbraní zo strany Ruska
Zdroj: pixabay.com

Podľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) nič nenasvedčuje tomu, že by Rusko pripravovalo nasadenie taktických jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine. Vyhlásil to v sobotu riaditeľ CIA William Burns, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Jadrové sily v pohotovosti

Ako spravodajská komunita v tejto chvíli nemáme praktické dôkazy o tom, že by Rusko plánovalo nasadenie alebo potenciálne použitie taktických jadrových zbraní. Vzhľadom na predvádzanie svojej vojenskej sily zo strany Kremľa však nemôžeme brať tieto možnosti na ľahkú váhu,“ upozornil Burns.

Rusko uviedlo svoje jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti krátko po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin 24. februára vyslal vojakov na Ukrajinu. Putin odvtedy naznačuje ochotu nasadiť taktické jadrové zbrane a varuje pred „bleskovou“ odvetou, ak Západ priamo zasiahne do konfliktu na Ukrajine.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odmietlo špekulácie o možnom použití jadrových zbraní v konflikte na Ukrajine s tým, že tento krok by nebol v súlade s ďalšími cieľmi Kremľa.

Nukleárna doktrína

Situácie, ktoré by mohli viesť k nasadeniu jadrových zbraní, sú jasne stanovené v ruskej nukleárnej doktríne, povedal Alexej Zajcev z tlačového odboru ruského rezortu diplomacie. „Nie sú však použiteľné na uskutočnenie cieľov stanovených v rámci špeciálnej operácie na Ukrajine,“ dodal.

Rusko nazýva nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu „špeciálnou operáciou“, a nie vojnou.

Predstavitelia západných spravodajských služieb varovali, že Kremeľ by sa mohol uchýliť k použitiu taktických alebo iných jadrových zbraní s obmedzeným účinkom v prípade, ak by sa vojenské ťaženie na Ukrajine nevyvíjalo podľa jeho plánov.

Foto je ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM