Barbara Dallosová Správy Zo Slovenska

Čo smieme a čo nesmieme cez LOCKDOWN? Prehľad nových pravidiel aj výnimiek

Slovensko sa na dva týždne zatvorí. Lockdown so sebou prináša ďašiu sériu zákazov a výnimiek. Zorientujte sa.

Ilustračný obrázok k článku Čo smieme a čo nesmieme cez LOCKDOWN? Prehľad nových pravidiel aj výnimiek
Zdroj: pixabay.com

Na Slovensku bude od štvrtka (25. 11.) platiť na 90 dní núdzový stav. Schválený je aj zákaz vychádzania. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO). Dva týždne od štvrtka bude tiež platiť takzvaný lockdown. Ide o lockdown pre všetkých, zaočkovaní nebudú mať výhody.

Nový režim prinesie zmeny vo viacerých oblastiach. Otvorené budú môcť byť len esenciálne prevádzky, do škôl sa vrátia rúška a od pondelka (29. 11.) sa nezaočkovaní zamestnanci dostanú do práce len s testom. Pozrite si súhrn všetkých pravidiel.

Zákaz vychádzania a výnimky

Zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka, výnimka bude od 1.00 do 5.00 hod. Vláda schválila aj viacero výnimiek zo zákazu vychádzania.

Výnimky zo zákazu vychádzania:

 • do a zo zamestnania pre zamestnancov, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu. Potrebné je potvrdenie zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Pre zamestnancov škôl a školských zariadení platí výnimka v čase od 5.00 do 20.00 hod. Výnimka sa vzťahuje aj na cestu na výkon podnikateľskej činnosti, ktorá nemôže byť vykonávaná z domácnosti,
 • na obstaranie nevyhnutných životných potrieb do najbližšej maloobchodnej predajne alebo prevádzky,
 • do zdravotníckeho zariadenia na účel poskytnutia neodkladnej alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného,
 • na preventívnu prehliadku vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného od 5.00 do 20.00 hod.,
 • do lekárne,
 • na vykonanie PCR alebo antigénového testu a očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v čase od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst v čase od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na účel starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takúto starostlivosť odkázaný,
 • so psom a mačkou do vzdialenosti 500 metrov od bydliska, na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá a s cieľom poskytnutia veterinárnej starostlivosti,
 • na účel vycestovania do zahraničia a návrat späť,
 • do prírody vrátane individuálneho športu v rámci okresu, pričom pre Bratislavu sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja, v prípade Košíc sa možno pohybovať vo všetkých košických okresoch,
 • dieťaťa do jaslí, materských škôl, základných, stredných, vysokých a špeciálnych škôl od 5.00 do 20.00 hod. Výnimka platí aj pre sprievod,
 • dieťaťa a jeho sprevádzajúcej osoby za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom od 5.00 do 20.00 hod.,
 • rodiča, inej oprávnenej osoby a dieťaťa realizovanú v súvislosti s rozhodnutím súdu vo veci styku rodiča s dieťaťom, striedavej starostlivosti alebo na cestu na stretnutie sa s dieťaťom po dohode rodičov od 5.00 do 20.00 hod.,
 • osoby pri zabezpečovaní a presúvaní sa do zariadení sociálnych služieb a pri poskytovaní terénnej sociálnej služby od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na zdravotnú vychádzku osoby staršej ako 65 rokov alebo zdravotne ťažko postihnutej osoby na vozíčku, alebo osoby, ktorej zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím, osoby so závažnou poruchou autistického spektra do vzdialenosti 1000 metrov od bydliska od 5.00 do 20.00 hod. Na vychádzke môže byť sám alebo s členom spoločnej domácnosti,
 • na dostavenie sa pred orgán činný v trestnom konaní v súvislosti s úkonom v trestnom konaní,
 • na cestu na orgán verejnej moci alebo na účely vykonania úkonu, ktorý nemôže byť vykonaný zaslaním zásielky alebo prostriedkami diaľkovej komunikácie v čase od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na pojednávanie, hlavné pojednávanie alebo verejné zasadnutie v čase od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na pracovný pohovor, výberové konanie, prijímacie konanie alebo uzavretie pracovnej zmluvy v čase od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na cestu s dieťaťom do vzdialenosti 1000 metrov od bydliska v čase od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na individuálnu návštevu kostola od 5.00 do 20.00 hod.,
 • na návštevu do 26. novembra, ak sa začala pred 25. novembrom,
 • cestu späť z rekreácie,
 • na individuálnu rekreáciu alebo rekreáciu členov spoločnej domácnosti do vlastnej nehnuteľnosti,
 • na pobyt v prírode držiteľa poľovníckeho lístka na účel plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných,
 • na cestu na vybrané hromadné podujatia v čase od 5.00 do 20.00 hod. Povolené sú podujatia súvisiace s výkonom práce v režime OP (očkovaný-prekonaný) s maximálne desiatimi osobami, bohoslužby, sobáše a krsty podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, zasadnutia a schôdze orgánov verejnej moci a poradných orgánov, ale aj ďalších zasadnutí podľa zákona, voľby, výkon hromadných podujatí nevyhnutných pre priebeh vybraných športov a hromadné podujatie nevyhnutné na činnosť karanténneho tréningového centra pre vrcholový šport so súhlasom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vydanom po 24. novembri 2021.

Rúška a respirátory

Od štvrtka 25. novembra je v interiéroch, vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov, povinné prekrytie nosa aj úst respirátorom vo všetkých okresoch.

V exteriéri vo všetkých okresoch platí povinné prekrytie dýchacích ciest rúškom, respirátorom, šálom alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

Prekrytie horných dýchacích ciest sa vráti aj do školských lavíc. Od štvrtka platí povinnosť mať aspoň rúško pre žiakov základných škôl, špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom. 

Pracoviská

Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa (29. 11.) možný vstup iba zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch prekonali. Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať. Tento režim by mal platiť do konca roka.

Na splnenie podmienky „testovaní“, bude potrebný antigénový samotest nie starší ako sedem dní.

Testy budú zabezpečovať zamestnávatelia a ich cena by podľa uznesenia vlády mala byť obmedzená na päť eur. Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka. Presnejšie informácie budú známe po vydaní manuálu na testovanie zamestnancov rezortom hospodárstva.

Školy

Školy na Slovensku sa podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) budú zatvárať ako posledné. Práve pri tomto bode si liberáli uplatnili právo veta.

Niektorých školákov ale čaká návrat rúšok.

Od štvrtka podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) zavádza povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty aspoň rúškom pre žiakov základných škôl, špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom. 

Bohoslužby, pohreby, sobáše

Veriaci budú mať počas nasledujúceho obdobia lockdownu zakázanú skupinovú účasť na bohoslužbách. Individuálna pastoračná činnosť ale zostane povolená. Taktiež bude možné organizovať online sväté omše. Na cestu za účelom individuálnej návštevy kostola a cestu späť sa môžu veriaci vydať v čase od 05.00 do 20.00 hod.

V čase od 05.00 do 20.00 hod. bude povolená cesta na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cesta späť.

Pohreby budú bez kapacitných obmedzení.

Dodržať sa majú protiepidemické opatrenia stanovené vo vyhláške ÚVZ. Na sobášoch, krstoch, pohreboch, bohoslužbách sa budú musieť dezinfikovať použité predmety. Zakazuje sa pitie z jednej nádoby viacerým ľuďom.

Športové súťaže

Profesionálne športové súťaže sú povolené aj počas lockdownu, avšak úplne bez účasti divákov.

Povinné bude podľa ÚVZ aj testovanie hráčov a členov organizačného tímu. Činnosť karanténneho tréningového centra pre vrcholový šport bude povolená len na základe súhlasu ministerstiev zdravotníctva a školstva.

Hromadné podujatia

Z vyhlášky ÚVZ tiež vyplýva, že hromadné podujatie budú od štvrtka (25. 11.) zakázané.

Výnimkou sú však podujatia v režime očkovaní a prekonaní do desať osôb, ktoré súvisia s výkonom práce. Organizátor musí zabezpečiť oznam o tom, že sa hromadné podujatie organizuje.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM