Jakub Forgács Zo Slovenska

Coburgovský kaštieľ v Jelšave obnovujú pre turizmus. Ponúknuť má netradičné ubytovanie, FOTO

Vedeli ste, že Jelšava bola niekdajším centrom magnezitového priemyslu? A nielen banícka minulosť preslávila toto mesto. V 16. st. sa tu usadil bohatý šľachtický rod Coburgovcov, ktorý v jeho historickom centre zanechal jeden zo svojich vzácnych pokladov – starobylý kaštieľ.

Ilustračný obrázok k článku Coburgovský kaštieľ v Jelšave obnovujú pre turizmus. Ponúknuť má netradičné ubytovanie, FOTO
9
Galéria
Zdroj: BBSK

Dnes rokmi chátrajúca historická pamiatka opäť ožíva a čaká na svoje využitie. Práve v projekte záchrany kaštieľa vidí Banskobystrický samosprávny kraj príležitosť ako podporiť tvorbu zážitkových produktov, a tým posilniť rozvoj turizmu na Gemeri. Informovala o tom Zuzana Jóbová, špecialista destinačného marketingu.

Mesto Jelšava ako vlastník a zároveň správca nehnuteľnosti Kaštieľa Coburgovcov v Jelšave sa už niekoľko rokov snaží o jeho systematickú záchranu. Tá sa pritom netýka len stavebných a udržiavacích prác. Zástupcovia mesta sa aktívne snažia priniesť za múry kaštieľa nový život a sprístupniť ho návštevníkom. Popri historickej hodnote kaštieľa je turistickým lákadlom aj ponuka nevšedných zážitkov. „Či už formou komentovanej prehliadky, kedy je návštevník takpovediac vtiahnutý do procesu obnovy a má možnosť vidieť a počuť o priebehu záchranných prác v „priamom prenose“. Alebo formou tematických kultúrnych podujatí, ktoré majú potenciál zaujať verejnosť,“ priblížila koordinátorka pamiatkovej obnovy, Viera Kozárová.

V súvislosti s obnovou kaštieľa podniklo Mesto Jelšava v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Gemer a s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o. ďalší významný krok. Začiatkom letnej sezóny (apríl – máj) zrealizovali projekt, ktorého výstupom bolo vypracovanie projektovej dokumentácie pre zhotovenie inžinierskych sietí a vybudovanie prípojok. Banskobystrická župa na tento účel poskytla finančnú čiastku vo výške takmer 15 000 eur.

„Doposiaľ v kaštieli neboli vybudované inžinierske siete, a to aj napriek tomu, že systematickej záchrane národnej kultúrnej pamiatky sa mesto aktívne venuje už približne 5 rokov. Žiadali sme kraj o finančnú podporu, nakoľko komplexná rekonštrukcia si vyžaduje vysoké náklady,“ vyjadril sa Milan Kolesár, primátor mesta Jelšava. Dodáva: „Po vybudovaní akéhosi logistického zázemia plánujeme v kaštieli spoločne s občianskym združením Čierne diery, ktoré sa venuje záchrane zabudnutých pamiatok, vybudovať zážitkové ubytovanie pre turistov z celého Slovenska.“ Ponuka netradičného ubytovania v autentických priestoroch kaštieľa môže nielen pritiahnuť turistov či zvýšiť cestovný ruch na Gemeri, ale aj zviditeľniť kaštieľ, ktorý si to rozhodne zaslúži.

Vo štvrtok, 19. septembra, navštívil niekdajšiu koháryovsko-coburgovskú usadlosť predseda BBSK, Ján Lunter. Spoločne s primátorom mesta Jelšava absolvovali prehliadku historických priestorov, aby tak úspešne zavŕšili niekoľkomesačnú spoluprácu na projekte. „Kaštieľ v Jelšave odkazuje na rody Koháryovcov a Coburgovcov, ktoré významne prispeli k rozvoju niekoľkých regiónov v dnešnom banskobystrickom kraji. Posunuli Gemer medzi významné oblasti, investovali do rozvoja v celom regióne. Dnes viaceré pamiatky po týchto rodoch chátrajú a doslova potrebujú záchranu. Pre mnohé oblasti Gemera je cestovný ruch a turizmus dnes jednou z mála možností na pritiahnutie záujmu návštevníkov a investícií. Nielen preto, ale aj pre uchovávanie si histórie, musíme investovať do zachovania histórie a jej pamiatok,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter. 

Po návšteve kaštieľa smerovali kroky predsedu BBSK za ďalším dobrodružným zážitkom – na rieku Muráň.

V OBRAZOCH: Coburgovský kaštieľ v Jelšave obnovujú pre turizmus
9
Galéria
Zdroj: BBSK
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM