Zo Slovenska

Dal Fico sledovať novinárku Tódovú? Šeliga čaká, že Žilinka to preverí

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) čaká, že šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR Maroš Žilinka preverí informácie o sledovaní novinárky.

Ilustračný obrázok k článku Dal Fico sledovať novinárku Tódovú? Šeliga čaká, že Žilinka to preverí
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Juraj Šeliga hovorí o zastrašovaní novinárov a vytváraní falošného obrazu aj o orgánoch činných v trestnom konaní zo strany opozície.

Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta, že by mal vedieť niečo o sledovaní novinárky. Ide podľa neho o mediálnu manipuláciu.

Bojí sa Smer?

Ak sa prípadom sledovania novinárky nezačne zaoberať generálny prokurátor, Šeliga podá podnet. Tvrdí, že Smer-SD chce diskreditovať novinárov aj preto, lebo sa začína báť prípadnej výpovede Mariana Kočnera.

Rovnako sa podľa neho snaží strana vykresliť orgány činné v trestnom konaní a súdy ako tie, ktoré konajú na politickú objednávku.

„Je otázka, či nepoužíva nezákonne prostriedky. To je na vyšetrenie,“ poznamenal v súvislosti s možným sledovaním novinárky. Zdôraznil, že politici nemajú právo zasahovať do súkromia novinárov. Za otázne považuje aj to, či nesledujú rovnako sudkyňu.

Novinárku Moniku Tódovú mali sledovať muži z podozrivých áut a to počas jej pobytu v Tatrách, ale aj doma. Novinárka o tom upovedomila aj políciu. Podľa reportérky je jednoznačné, že ju sledovali.

Sledovanie Tódovej resp. indície vznikli z toho, že ich nepriamo potvrdil aj Robert Fico zo strany Smer-SD. Denníku N poslal komentár, v ktorom o tom píše: „Dve veľké kamarátky sa v pondelok 21. decembra 2020 vybrali spoločne na PCR test. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby nešlo o kamarátky na život a na smrť – novinárku Moniku Tódovú z Denníka N a sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú,“ stalo v komentári strany zaslanom denníku.

Fico vraj nič netuší

Fico deklaroval, že netuší, či je sledovaná novinárka. Hovorí o mediálnej manipulácii a namieta spôsob a súvislosť, v akej zverejnil jeho komentár denník, v ktorom novinárka pracuje.

Fico v ňom poukazoval na blízke osobné vzťahy medzi novinármi a sudcami. Tvrdí, že to má vplyv na obsah mediálnych správ aj rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a súdov.

Argumentuje, že podobné vzťahy medzi politikom a podnikateľom, ktorý sa dostane do problémov s právom, automaticky vedú takéto médiá k obviňovaniu politika zo spolupáchateľstva.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Prešove Jana Ligdayová pre TASR uviedla, že príslušník obvodného oddelenia PZ Vysoké Tatry vedie trestné stíhanie vo veci prečinu nebezpečného sledovania.

„V predmetnej veci sa v súčasnosti vykonávajú procesné úkony a analyzujú sa získané dáta využiteľné pre proces vyšetrovania s cieľom objasnenia predmetného skutku. Aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania, viac informácií momentálne nie je možné zverejniť,“ doplnila.

Neprehliadnite aj:

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Najčítanejšie