ELA Magazín

Dnes24 na Ukrajine: Aká bola cesta a ako sme nakupovali v Užhorode BEZ peňaženky?

Dlhé rady Slovákov, autá plné nákupných tašiek, peší ovešaní darčekmi. Približne takto by to pred blížiacimi sa sviatkami vyzeralo zrejme na každom slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode pred dvoma rokmi. Ako je to v čase vojny u našich susedov?

Ilustračný obrázok k článku Dnes24 na Ukrajine: Aká bola cesta a ako sme nakupovali v Užhorode BEZ peňaženky?
51
Galéria

Nákup bez peňazí

Kto si pamätá staré blšáky v plechových búdkach s tovarom od výmyslu sveta, tu sa vráti v čase! Obrovské trhovisko je plné tovaru, aký len chcete.

Na výber je lacná drogéria, káva, cestoviny, sladkosti a kvantá cukríkov na váhu. Inde nájdete stánky s tovarom do domácnosti, oblečením, záclonami ako z rozprávky a oblečením za prijateľné ceny. Pre dospelých i deti.

Obchod s oblečením, ktorý sme našli zašitý kdesi v útrobách trhoviska, ponúkal kvalitné turecké kúsky, ktoré, mimochodom, nájdete v niektorých slovenských obchodoch za premrštené ceny.

Neodolali sme aspoň vyskúšať a keď sme priznali majiteľke obchodu, že sme „bez peňazí“, našli sme i tak spoločnú reč. „Vy si vyberte, čo chcete a ja idem budúci týždeň na Slovensko, ja vám to prinesiem,“ povie ochotne. Z 300-eurového nákupu, ktorý sme jej nechali zabalený v taškách, jej dávame desaťeurovú zálohu. Vymieňame si kontakty a odchádzame so zatiaľ fiktívnym nákupom, ktorý nám o pár dní milá majiteľka dovezie.

Tovar od výmyslu sveta

A čo sa oplatí? Z momentálne žiadaných vecí kúpite na Ukrajine 5-litorvý olej za desať eur. Kávy, čaje, cukrovinky kúpite aj za polovičné ceny ako u nás. Odchádzame s tekutými pracími práškami za osem eur. U nás stoja 13 až 15 eur.

Výhodná je aj dámska a pánska kozmetika či žiletky za tretinové ceny. Alkohol a cigarety nekupujeme, tých je možné doviezť 2 krabičky. Viac o tovare, ktorý chcete doviezť z Ukrajiny, nájdete na stránke Finančnej správy SR.

Z trhu do mesta

Máme nakúpené a po 1,5 hodine nás náš milý šofér odvezie do centra Užhorodu. Keďže sympatie sú vzájomné, celý nákup mu nechávame v aute a on nás v meste. „Stretneme sa tu o tri hodiny,“ lúčime sa opäť a pre istotu si vymieňame telefónne čísla.

Mimochodom, na Ukrajine je momentálne +1 hodina, čiže kto chce stihnúť pochodiť mesto a pozrieť si obchody, ktoré sú otvorené do 14. alebo 15. hodiny, musí sa poponáhľať.

Centrum Užhorodu je v sobotu preplnené a máte pocit, že ste v úplne inej krajine, ako tej, ktorej opačná strana je pod paľbou. Mestečko pulzuje svojím ruchom a trúbením starých aj luxusných áut, draho i skromne oblečených Ukrajincov, mladých i starých. Niektorí posedávajú na lavičke, iní na terasách kaviarní.

Luxus i lacnota

Kto hľadá luxusné značky a oblečenie, topánky či kabelky v stovkách eur, nájde i to. Pastvou pre oči sú pravé norkové i kašmírové kožuchy. Ukrajinské butiky ako z Paríža so známymi značkami sú cenovo stále viac prijateľnejšie ako sumy v najdrahšom módnom dome v Bratislave. Kto na to nemá, určite si vyberie aj v lacnejších obchodoch.

Ak nemáte hrivny, takmer všade môžete platiť aj eurami. V meste aj kartou. Ale keďže my sme nemali ani tie, dopriali sme si za pár drobných aspoň cukríky, kávu a obed. :-)

Za ten sme v milej rozprávkovej reštaurácii zaplatili naozaj málo: 3 (vynikajúce) ukrajinské boršče a 3 pollitrové minerálky nás vyšli na osem eur!

Ukrajinci, na ktorých sme natrafili, boli veľmi milí a keď začuli slovenčinu, boli aj zhovorčiví. Keď prišiel čas návratu, náš trpezlivý vodič na nás čakal na dohodnutom mieste a ešte nás ochotne previezol mestom.

Namiesto dohodnutých 30 eur sme mu dávali 35 eur, za spomínané hrivny. „Tak to bol najdrahší turecký záchod!,“ smial sa Andrij, ktorý nás bezpečne doviezol k ukrajinsko-slovenský hraniciam. Vymenili sme si telefónne čísla a až sa niekedy na Ukrajinu opäť vyberieme, určite sa mu ozveme.

A my sme sa s ním rozlúčili s pocitom, že na druhej strane, len pár metrov od Slovenska, v ktorom nie je vojna, ostáva svoju neistú budúcnosť žiť obyčajný človek, ktorý nám ukázal veľké srdce.

Ukrajinské mesto Užhorod
51
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479